Słuchowisko wg tekstów Różewicza. Premiera w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 18:49
Zapraszamy na słuchowisko "W starych dekoracjach" w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego. W głównej roli - Henryk Talar.
Audio
  • O słuchowisku "W starych dekoracjach" opowiadają jego twórcy (Wybieram Dwójkę)
Maciej Półtorak i Henryk Talar w studiu Teatru Polskiego Radia
Maciej Półtorak i Henryk Talar w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

To radiowa realizacja scenariusza, który został wystawiony w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie we wrześniu 2015 r. W spektaklu opartym na scenach z prozy Tadeusza Różewicza - m.in. "Śmierć w starych dekoracjach", "Nie wiadomo skąd", "Grzech" i "Owoc żywota" - rolą Bohatera Henryk Talar obchodził na scenie częstochowskiej jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej.

Osią spektaklu jest podróż wiekowego już Bohatera-poety do Włoch. Zatrzymuje się on w jednym z rzymskich hoteli, gdzie próbuje dokonać swego rodzaju rozliczenia z przeszłością, przywołując wspomnienia relacji damsko-męskich. Przypomina i te przelotne, i trwałe znajomości. Każde z tych spotkań pozostawiło w nim jakieś ślady, specyficznie odbierane przez poetę. Wzruszają także jego związki z matką.

Te echa z przeszłości zjawiają się w każdym z nas i to właśnie są największe tajemnice życia  - widać w tym nawiązanie do Różewiczowskiej "Kartoteki". W słuchowisku obok Henryka Talara wystąpili aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

"W starych dekoracjach" wg tekstów Tadeusza Różewicza

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

Muzyka: Piotr Tabakiernik

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Henryk Talar, Maciej Półtorak, Sylwia Karczmarczyk, Cecylia Putro, Mateusz Trzmiel, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota-Hutyra, Małgorzata Marciniak i Agnieszka Łopacka

Słuchowisko zrealizowane przy współpracy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (14.05) w godz. 19.00-20.00.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Poetą jest ten, który odejść nie może". Wspominamy Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 17:00
– Za prawdziwych partnerów do rozmowy uważał młodych ludzi – mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Andrzej Zawada. W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego poety i dramaturga przywołujemy wspomnienia jego przyjaciół i ludzi, którzy go spotykali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: Różewicz nie pisał sztuk

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 10:00
- On pisał gotowe spektakle. Scenariusze, które reżyser powinien po prostu dobrze zrealizować - mówił Jerzy Stuhr pracujący nad inscenizacją sztuki "Na czworakach" dla warszawskiego Teatru Polonia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pułapka". Różewicza rozrachunki z Kafką

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 19:00
- W dramacie tym wybrzmiewa niepokój o człowieka w kontakcie z przedmiotem, ze światłem i z samotnością - mówił prof. Robert Cieślak. Premiera słuchowiska "Pułapka" wkrótce na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń