"Dziennik podróży do Tatrów". Premiera słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 20:00
"Dziennik podróży do Tatrów" autorstwa romantycznego poety i pisarza Seweryna Goszczyńskiego to jeden z pierwszych literackich opisów tych gór. W niedzielę 24 kwietnia tekst ten wybrzmiał w premierowym słuchowisku w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Dziennik podróży do Tatrów. Premiera słuchowiska w niedzielę (24.04) w Dwójce
"Dziennik podróży do Tatrów". Premiera słuchowiska w niedzielę (24.04) w DwójceFoto: PR

Podczas audycji "O wszystkim z kulturą", reżyser i autor adaptacji Igor Gorzkowski w rozmowie z Małgorzatą Szymankiewicz opowiedział, co urzekło go w utworze romantycznego pisarza, poety i publicysty oraz jaki sposób znalazł na dźwiękową opowieść o Tatrach, po raz pierwszy tak przedstawionych w polskiej literaturze. - Biorąc pod uwagę okres powstania tego dzieła, czyli lata 30. XIX wieku, odkrywczy jest nie tylko opis zjawisk przyrodniczych i wrażeń. Seweryn Goszczyński jako pierwszy autor dotyka tematu relacji pomiędzy człowiekiem, a górami - mówił.

Seweryn Goszczyński to poeta, publicysta, rewolucjonista, działacz polityczny, współtwórca polskiego romantyzmu z kręgu tzw. szkoły ukraińskiej. Uczestniczy w powstaniu listopadowym, po upadku niepodległościowego zrywu ucieka do Galicji. Za udział w ataku na Belweder i zamach na życie Wielkiego Księcia Konstantego, zostaje skazany zaocznie, przez sąd rosyjski, na karę śmierci. Poeta ma 31 lat. Sławę literacką i popularność w kraju przyniósł mu cztery lata wcześniej wydany w Warszawie poemat "Zamek Kaniowski".

Seweryn Goszczyński w "Dzienniku podróży do Tatrów" relacjonuje trwającą siedem miesięcy wyprawę, jaką rozpoczął w kwietniu 1832. Jest to jeden z pierwszych literackich opisów Tatr, obfitujący w opisy przyrody, zwyczajów miejscowej ludności. Pisarz zapoczątkował swoim dziełem romantyczny mit gór jako miejsca wyjątkowego, gdzie możliwy jest kontakt człowieka z absolutem. W słuchowisku istotną rolę odgrywa komentarz profesora Stanisława Sierotwińskiego (1909-1975), który dzieło Goszczyńskiego opracował i opatrzył przypisami.

PREMIERA: Seweryn Goszczyński "Dziennik podróży do Tatrów" (2022)

adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

muzyka: Zbigniew Kozub

obsada: Karol Pocheć (Seweryn Goszczyński), Łukasz Lewandowski (Profesor Stanisław Sierotwiński), Krzysztof Wakuliński (Przewodnik), Tomasz Borkowski (Góral), Helena Rząsa (Góralka)

Seweryn Goszczyński "Dziennik z podróży do Tatrów" | reportaż Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

[YouTube Dwójki]

Zobacz zapowiedź:

[YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Mieczysław Gwalbert Pawlikowski. Odkrył zew góralszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:40
Nim odkrył Tatry dla Polaków Tytus Chałubiński, po dziewiczych górskich szlakach wędrował już ten społecznik, ziemianin i przyjaciel Cypriana Karola Norwida i Adama Asnyka. 120 lat temu zmarł Mieczysław Gwalbert Pawlikowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wincenty Pol. Poeta namaszczony przez Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:50
Na emigracji po powstaniu listopadowym poznał Mickiewicza, któremu pokazał wiersze napisane pod pseudonimem. – Wieszcz się nimi zachwycił – mówił prof. Andrzej Fabianowski w Polskim Radiu. – Dopiero wtedy Pol przyznał się, że to jego utwory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maurycy Mochnacki. Trybun powstania listopadowego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 06:00
Był od początku jednym z kół zamachowych rewolucji 1830 roku – jak insurekcję nazywali jej uczestnicy. Dla wielu zbyt radykalny, szybko zaczął być postrzegany przez nich owszem jako koło, ale raczej piąte u wozu. Nie dostrzegano bowiem, że celną myślą wyprzedzał innych o kilka kroków. Dziś mija 220. rocznica jego urodzin. 
rozwiń zwiń