Inauguracja BBC Proms - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 14:00
Letni festiwal muzyczny w Londynie ma stuletnią tradycję i jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Dwójka będzie na miejscu.
Legendarna Royal Albert Hall. Tu odbywa się większość koncertów letniego festiwalu Proms
Legendarna Royal Albert Hall. Tu odbywa się większość koncertów letniego festiwalu PromsFoto: AAron Metcalfe, lic. CC BY-ND 2.0

Koncerty Promenadowe Henryego Wooda organizowane przez BBC zwane są w skrócie Promsami. Nazwa wzięła się od swobodnej, nieformalnej atmosfery panującej podczas koncertów. W Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość wydarzeń festiwalowych, oprócz miejsc siedzących wyznaczony jest obszar miejsc stojących, w którym dozwolone jest spacerowanie (czyli, używając przestarzałego w polszczyźnie słowa – promenowanie). Dawniej możliwe było także jedzenie, picie, rozmowa oraz palenie.

Bilety na miejsca stojące są sprzedawane tylko w dniu koncertu i to właśnie dlatego tworzą się długie kolejki do kas, będące stałym obrazkiem letniego Londynu. Słuchacze wybierający miejsca stojące (promersi) tworzą ciekawą subkulturę, stanowiącą niezwykłe zjawisko socjologiczne. Wielu ma za punkt honoru dostać się na wszystkie koncerty festiwalowe – niektórym to się udaje. Jest to zresztą ważne, ponieważ oprócz uroczystego koncertu otwarcia najważniejszym wydarzeniem jest ostatni koncert (Proms Last Night), na który bilety mogą kupić tylko ci słuchacze, którzy byli na co najmniej pięciu wcześniejszych koncertach festiwalu.

Promsy związane są z nazwiskiem pierwszego muzycznego dyrektora festiwalu, Henryego Wooda, ale pomysł wyszedł od antreprenera Roberta Newmana. Podczas letnich miesięcy chciał on przyciągnąć publiczność, która normalnie nie chodziła do filharmonii czy do opery.

Proponował swobodną atmosferę, lekki repertuar i niskie ceny biletów. Chodziło o stopniowe wyszkolenie publiczności: najpierw muzyka lekka, potem niepostrzeżenie podnosimy poziom artystyczny i tak, krok po kroku, dochodzimy do stworzenia koneserów muzyki klasycznej i współczesnej.

Festiwal istnieje od 1895 roku, a z BBC związany jest od 1927. Nie przez przypadek w koncercie inauguracyjnym swoje możliwości prezentują najlepsze radiowe zespoły. Tym razem w programie znalazły się niezwykle ciekawe i rzadko wykonywane pozycje.

Program:

Carl Nielsen Maskarada - uwertura do opery

Gary Carpenter Dadaville

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy d-moll KV 466

Jean Sibelius Uczta Baltazara - suita op. 51

William Walton Uczta Baltazara - kantata

Wyk. Koncert BBC Singers, BBC National Chorus of Wales, BBC Symphony Chorus i BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakari Oramo; soliści: Christopher Maltman - bas-baryton, Lars Vogt - fortepian

***

W "Podróż na jeden koncert" do Londynu - w piątek (17.07) w godz. 19.00-23.00 - zaprasza Piotr Matwiejczuk.

mm/mc

Czytaj także

Ogrody Muzyczne. "Chcemy dorównać publiczności"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 10:00
– To publiczność ekskluzywna i doświadczona. W dodatku bardzo wierna – mówił Zygmunt Krauze, dyrektor artystyczny rozpoczynających się 1 lipca Ogrodów Muzycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa 2015. "Nie jesteśmy konkursem"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 18:00
- Sztuka polega na porównaniach i tworzeniu punktów odniesienia. W Konkursie Chopinowskim chodzi jednak o rywalizację, a na naszym festiwalu o różnorodność - wyjaśniał dyrektor Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń