Sukces polskiego kompozytora. Rafał Ryterski zwycięża na 70. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 17:16
W Wilnie zakończyła się 70. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów. Utwór "Totentanz" Rafała Ryterskiego, zgłoszony przez Program 2 Polskiego Radia, wygrał jubileuszową odsłonę flagowego programu Międzynarodowej Rady Muzycznej.
Utwór Totentanz Rafała Ryterskiego zwyciężył na 70. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Wilnie
Utwór "Totentanz" Rafała Ryterskiego zwyciężył na 70. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w WilnieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Konkurs wyróżnia najlepsze produkcje radiofonii publicznych w dziedzinie muzyki współczesnej. Rafał Ryterski odebrał nagrodę w głównej kategorii za utwór "Totentanz". 

- To była bardzo mocna pozycja w gronie utworów przesłuchiwanych podczas Trybuny i delegaci z wielu radiofonii nie mieli wątpliwości, że jest to utwór zwycięski. Mamy w tym utworze odniesienia i cytaty z wielu dzieł innych kompozytorów - poinformowała Joanna Grotkowska, wysłanniczka Polskiego Radia na to wydarzenie.

Nagrody na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Wilnie

Dziennikarka Dwójki przekazała, że nagrodzony utwór jest ściśle związany z jego autorem: - Jest to utwór, który jest nierozerwalnie związany z całą sferą działalności Rafała Ryterskiego nie tylko jako twórcy i kompozytora, ale także aktywisty i kuratora, który zaistniał koncertem "We are here".

Nagrodę dla kompozytorów poniżej 30. roku życia odebrał Holender - Thomas van Dun.

Rafał Ryterski - kompozytor i twórca

Rafał Ryterski to kompozytor i twórca projektów multimedialnych oraz współtwórca kolektywu kompozytorskiego gen~.rate. Ukończył kompozycję ze specjalnością multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i kompozycję klasyczną w The Royal Academy of Music w Aarhus. Uczestniczył też w różnych kursach i sympozjach, m.in. Next Generation w ramach Donaueschinger Musiktage czy Sommerkurse für Neue Musik w Darmstadcie.

Artysta występuje zarówno na dużych festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Kody (Lublin), Elementi (Kraków) czy Dni Muzyki w Gdańsku, jak i w klubach.

Rafał Ryterski to także organizator wydarzeń artystycznych, m.in. wielu własnych koncertów oraz występów kolektywu gen~.rate.


Posłuchaj
00:34 PR2 2024_05_17-16-00-42.mp3 Joanna Grotkowska o sukcesie "Totentanz" Rafała Ryterskiego

dz/pg

Czytaj także

Paweł Przezwański - kompozytor, którego prowadzi intuicja

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 10:00
Paweł Przezwański urodził się w 1981r w Warszawie – kompozytor, aranżer, gitarzysta, sound desiger i inżynier dźwięku, zanim rozpoczął studia kompozytorskie (na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Marcina Błażewicza i Mariana Borkowskiego) studiował fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lena Michajłów - kompozytorka ze skłonnością do muzycznego minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 23:00
Gościem audycji z cyklu "Nowa Polska" była Lena Michajłów, kompozytorka urodzona 31 stycznia 2002 roku w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wanderer's Notes". Krzysztof Herdzin: specjalizacje muzyczne bardzo ograniczają

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 11:38
Zapiski wędrowca, czyli "Wanderer's Notes", to najnowszy album Krzysztofa Herdzina. Kompozytor opowiedział w "Poranku Dwójki", jak doszło do powstania tego dzieła oraz co możemy znaleźć na jego najnowszej płycie.
rozwiń zwiń