Charków. Rosjanie zburzyli Dom Słowo - symbol awangardy lat 20. i 30.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 18:00
- Lata 20. i 30. to bardzo ciekawy okres awangardowej sztuki ukraińskiej. Tamtych twórców zniszczyła władza radziecka, rozstrzelano ich. Dziś zabytkowy dom [w którym mieszkali - przyp. red.] jest również zburzony, to drugie rozstrzelane odrodzenie - mówiła w Dwójce Mariana Kril, dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy.
Charków po ostrzale przez siły rosyjskie
Charków po ostrzale przez siły rosyjskieFoto: PAP/DSNS

Charków to pierwsza stolica Ukrainy, 1,5-milionowe miasto na wschodzie kraju, bardzo bogate pod względem kultury.

"Drugie rozstrzelane odrodzenie"

Dziś miasto to jest dotkliwie burzone przez rosyjskie wojska. Najeźdźcy zniszczyli m.in. słynny Dom Słowo.

- W latach 20. mieszkali tam wybitni twórcy pokolenia, które Jerzy Giedroyc - wraz Jurijem Ławrynenką, który stworzył antologię tych poetów - nazwał "rozstrzelanym odrodzeniem". Lata 20. i 30. to bardzo ciekawy okres awangardowej sztuki ukraińskiej, nie tylko literatury, ale także malarstwa i filmu. Tamtych twórców zniszczyła władza radziecka, rozstrzelano ich. Dziś zabytkowy dom, o którym został nakręcony niejeden film, jest również zburzony, to drugie rozstrzelane odrodzenie - mówiła Mariana Kril.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Dziennikarka odniosła się również do tematu korytarzy humanitarnych oraz do faktu, że Rosjanie strzelali do ewakuujących się cywilów. - Korytarze miały działać od soboty w miastach takich jak Mariupol, Wołnowacha, parę setek ludzi udało się uratować, ale mimo że Rosja zapewniała, że ludzie będą mogli wyjechać z miast, to ich rozstrzeliwano - relacjonowała.

Skomentowała również propozycję Putina, by otworzyć korytarze do Rosji i na Białoruś. - To bezczelność, nie mieści się to w granicach zdrowego rozsądku - podsumowała Mariana Kril.

Lwów - konserwatorzy walczą o dziedzictwo UNESCO

W audycji sprawdziliśmy również, jak wygląda obecnie sytuacja we Lwowie, który jest przystankiem dla uchodźców zmierzających do Polski. Codziennie przyjeżdżają tam dziesiątki tysięcy osób ze wschodu.

- Jeśli chodzi o centrum miasta, można określić, że jest tam namiastka normalnego życia. Działają kawiarnie, banki, urzędy, oczywiście w ograniczonym zakresie. A im dalej od centrum, tym więcej miejsc jest zamkniętych - mówił korespondent Polskiego Radia Paweł Pawlica.

We Lwowie trwają obecnie zabezpieczanie i ewakuacja najcenniejszych zabytków miasta, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Cenny jest dosłownie każdy metr waty mineralnej, osłon przeciwogniowych czy folii hydroizolacyjnej. Dosłownie każda gaśnica jest tutaj na wagę złota - mówił Paweł Pawlica. - Konserwatorzy uwijają się jak w ulu, cenne zabytki przenoszone są do schronów przeciwlotniczych. Do jednego z nich przetransportowano średniowieczną rzeźbę Jezusa Chrystusa i witraże z Katedry Ormiańskiej - relacjonował.

Gościem audycji był również Ołeg Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina24, który opowiedział o tym, co dzieje się teraz w Kijowie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainie audycje na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach donieckim i ługańskim.


Posłuchaj
06:09 Dwojka Wybieram Dwojke Mariana Kril 2022_03_07-16-14-36.mp3 Dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy Mariana Kril o sytuacji humanitarnej na Ukrainie (Wybieram Dwójkę)

06:39 Dwojka Wybieram Dwojke Paweł Pawlica 2022_03_07-16-24-04.mp3 Dziennikarz Polskiego Radia Paweł Pawlica o sytuacji we Lwowie (Wybieram Dwójkę)

06:53 Dwojka_Wybieram_Dwojke_ Ołeg Biłecki 2022_03_07-17-08-10.mp3 Ołeg Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina24, o tym, co dzieje się teraz w Kijowie (Wybieram Dwójkę)

   

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Mariana Kril (dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy, Redakcja Wschód - Sekcja Ukraińska), Paweł Pawlica (dziennikarz Polskiego Radia, który przekazuje informacje ze Lwowa), Ołeg Biłecki (dziennikarz telewizji Ukraina24)

Data emisji: 7.03.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Czytaj także

Prof. Ola Hnatiuk: apelujmy o białoruskie pospolite ruszenie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:55
- Mam ogromne obawy, że do armii rosyjskiej, ponieważ ponosi ogromne straty, dołączy armia białoruska. Naszym zadaniem, jako Polaków, tych, którzy wspierali Białorusinów przez tyle lat w ich walce, jest użyć wszystkich możliwych środków perswazji i propagandy, by zaapelować o niewypuszczanie wojsk - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Ola Hnatiuk, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu. Dzięki jej przekładom w Polsce pojawiło się zainteresowanie współczesną literaturą ukraińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacja z Kijowa: pomoc z Polski ma naprawdę duże znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 12:00
- Pomoc z Polski jest niesamowicie ważna. Oni naprawdę to widzą, są niesamowicie wdzięczni. Obiecałem, że to przekażę, jak tylko będę miał okazję - w "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z dziennikarzem i artystą Sebastianem Tomaszem Płocharskim, który od początku wojny przebywa na Ukrainie. Od tygodnia włącza się w niesienie pomocy humanitarnej ludności cywilnej, ale też dokumentuje życie w ogarniętym wojną kraju.
rozwiń zwiń