REKLAMA

Wydział Jazzu w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina - 30 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 12:40
- Świętowanie to będą koncerty, bo w jaki sposób mogą świętować muzycy? - o programie obchodów jubileuszu Wydziału Jazzu w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina mówił w "Poranku Dwójki" Adam Cegielski, wicedyrektor ds. kształcenia jazzowego, kontrabasista.
Wydział Jazzu w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina ma 30 lat
Wydział Jazzu w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina ma 30 latFoto: pxl.store/shutterstock

Koncerty wybitnych absolwentów, wykłady dotyczące muzyki jazzowej w Polsce i edukacji na jazzowych wydziałach - w poniedziałek (28.11) rozpoczynają się obchody 30. rocznicy utworzenia Wydziału Jazzu (obecnie Sekcji Jazzu) w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez trzy dekady szkolne mury opuściło przeszło 600 osób.

Powrót do przeszłości Agi Zaryan w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]>>>>

Wydział Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie powołano do życia w roku 1992, a realizatorem przedsięwzięcia był Paweł Skrzypek: pianista i ówczesny wicedyrektor ds. artystycznych. Od początku istnienia o renomie Wydziału zaświadczała kadra pedagogiczna złożona z takich osobistości jak Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Kazimierz Jonkisz, Czesław Bartkowski, Zbigniew Wegehaupt, Robert Majewski czy Henryk Majewski.

Zaczęło się od papy Majewskiego

- Mam tę przyjemność działać od samego początku, ale należy oddać hołd wspaniałemu człowiekowi – papie Majewskiemu, który był inicjatorem - opowiadał Czesław Bartkowski. - Wszystko zaczęło się od tego, że kiedy był prezesem PSJ, czyli Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, przyświecała mu idea kształcenia młodych, zdolnych ludzi, którzy chcieliby się zainteresować muzyką jazzową.

Trudne początki

Wcześniej dwa razy do roku odbywały się warsztaty jazzowe, ale marzenie o placówce tliło się i ostatecznie zapłonęło. - Trzeba było ludzi, którzy wpisaliby się w ten projekt - podkreślił perkusista. - Początki były okropnie siermiężne, wszystkiego brakowało, a szczególnie materiałów.

Absolwenci na scenach

Wśród absolwentów Szkoły, którzy dziś odnoszą sukcesy na estradach jazzowych całego świata, są: Marcin Masecki, Wojciech Pulcyn, Aga Zaryan, Jakub Cichocki, Dominik Gawroński, Przemysław Raminiak czy Robert Luty. Od początku istnienia wydziału rozwijana jest ścisła współpraca z Ambasadą Stanów Zjednoczonych.


Posłuchaj
17:03 Poranek Dwójki Jazz 25 listopad 2022 09_29_22.mp3 Jubileusz Wydziału Jazzu w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina (Poranek Dwójki)

 

[FB Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, "Bednarska"]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Adam Cegielski (wicedyrektor ds. kształcenia jazzowego, kontrabasista) Czesław "Małym" Bartkowski (kierownik Wydziału Jazzu, perkusista)

Data emisji: 25.11.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/szkola.bednarska.art.pl/kor

Czytaj także

Mikołaj Trzaska w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 08:00
W radiowej Dwójce wystąpiło trio Trzaska, Bożek, Moretti. Saksofonista Mikołaj Trzaska pojawił się w studiu S3 w towarzystwie basisty Marcina Bożka i nietuzinkowego perkusisty Macia Morettiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Długosz i Roman Perucki - muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 11:42
- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
rozwiń zwiń