Aleksandra Orłowska poleca "Cosi fan tutte" Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 23:00
Podczas środowego spotkania z operą znakomita polska sopranistka Aleksandra Orłowska przybliżała nam operę "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta, której prapremiera miała miejsce w Wiedniu 26 stycznia 1790 roku.
Wolfgang Amadeusz Mozart
Wolfgang Amadeusz MozartFoto: Polona.pl

Warstwa fabularna Così fan tutte koncentruje się na damsko-męskich relacjach. Dwaj oficerowie przekonani są o nieskazitelności charakterów i niewinności swoich narzeczonych. Pewien wiedeński arystokrata postanawia jednak dowieść im, jak krucha jest kobieca wierność.


Posłuchaj
58:08 2023_02_08 22_00_01_PR2_Moja_opera.mp3 Aleksandra Orłowska poleca "Cosi fan tutte" Mozarta (Moja opera/Dwójka 

Aleksandra Orłowska w wieku 21 lat rozpoczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod okiem wybitnej polskiej sopranistki, prof. Izabeli Kłosińskiej. Jeszcze jako studentka wystąpiła na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie wcieliła się w rolę Heleny w Śnie nocy letniej Benjamina Brittena.

Po ukończeniu Uniwersytetu swoje umiejętności wokalne doskonaliła w ramach Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, by następnie związać się ze studiem operowym Queen Elisabeth Music Chapel przy Théâtre de la Monnaie w Brukseli.

W Polsce, od 2012 roku, regularnie występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie zadebiutowała rolą Tebalda w operze Don Carlos G. Verdiego (reż. W. Decker) oraz Kate Pinkerton w Madame Butterfly G. Pucciniego (reż. M. Treliński), od samego początku przyciągając uwagę krytyków swym pełnym blasku, precyzyjnym głosem.

[źródło: teatrwielki.pl]

***

Tytuł audycji: Moja opera

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 22.00

uk/pg

Czytaj także

Nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi: chcę rozwiązać problemy, które narastały

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:15
- Dotychczas, przez ostatnie miesiące, teatr funkcjonował w perspektywie krótkoterminowej: miesięcznej, dwumiesięcznej, a przy tak dużej instytucji było to bardzo duże utrudnienie - mówił w Dwójce prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Pasiecznik: głos jest instrumentem żywym, zagadką

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:42
Pochodząca z Ukrainy Olga Pasiecznik debiutowała na warszawskiej scenie 30 lat temu. Od tego czasu z powodzeniem koncertuje po całym świecie, śpiewając najpiękniejsze i najtrudniejsze arie operowe. Najchętniej wykonuje muzykę dawną, barokową, francuską. Wkrótce artystka wystąpi w recitalu "Ah! Mio cor!", podczas którego wybrzmią wyimki z oper G.F. Händla.
rozwiń zwiń