Słowo Roku 2023. "Ten plebiscyt to fotografia języka w danym czasie"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 17:30
- W wielu krajach organizowane są takie plebiscyty. Rozgrywa się to raczej na podstawie intuicji językowej, a także językowego obrazu poprzedzającego roku. Ma dwa cele: po pierwsze ma to być ogólna refleksja nad językiem, po drugie próba uchwycenia tego, co w ostatnim roku było najważniejsze. To taka fotografia języka - mówił w Dwójce prof. Marek Łaziński - polonista i językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.
Sztuczna inteligencja i wybory to słowa roku 2023 w plebiscycie Uniwersytetu Warszawskiego
"Sztuczna inteligencja" i "wybory" to słowa roku 2023 w plebiscycie Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Shutterstock / VesnaArt
  • "Sztuczna inteligencja" i "wybory" zostały słowami roku 2023 w plebiscycie Uniwersytetu Warszawskiego.
  • O wynikach plebiscytu Słowo Roku 2023 w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedział prof. Marek Łaziński - polonista i językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Plebiscyt pod patronatem Rady Języka Polskiego

Prof. Marek Łaziński powiedział, że kapituła nie ma ograniczeń w wyborze słów i składa się z dziesięciorga językoznawców z różnych polskich uniwersytetów. - Plebiscyt odbywa się pod patronatem Rady Języka Polskiego. Równolegle rozstrzygane jest głosowanie internautów na stronach Uniwersytetu Warszawskiego, mają oni do wyboru 20 słów, mogą także zgłaszać własne. Te 20 słów ma jakieś podstawy statystyczne, codziennie prowadzimy monitorowanie wszystkich ogólnopolskich dzienników i sprawdzamy, które słowa w danym dniu są wyraźnie częstsze niż w okresie porównawczym kilku lat - opisywał. 

Fotografia języka

- W wielu krajach organizowane są takie plebiscyty. Rozgrywa się to raczej na podstawie intuicji językowej, a także językowego obrazu poprzedzającego roku. Ma dwa cele: po pierwsze ma to być ogólna refleksja nad językiem, po drugie próba uchwycenia tego, co w ostatnim roku było najważniejsze. To taka fotografia języka - powiedział rozmówca Jakuba Kukli.

Czytaj też:

Kapituła i internauci zdecydowali podobnie

Dodał, że niektóre z wydarzeń ostatniego roku są związane z pewnymi częstszymi połączeniami. - Określenie "sztuczna inteligencja" nie powstało rok temu, w mediach jest od lat 90., a pierwszy raz znalazłem je w późnej powieści Stanisława Lema w latach 80. Frekwencja tego połączenia w roku 2023 poszybowała, to bardzo wyraźny i kilkukrotny wzrost. Należy się mu ten tytuł również statystycznie, choć internauci wybrali słowo "wybory", a na drugim miejscu postawili "sztuczną inteligencję". Różnica była niewielka, kapituła i internauci zdecydowali podobnie - podkreślił językoznawca.


Posłuchaj
14:22 2024_01_04 17_09_16_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Słowo Roku 2023. "Ten plebiscyt to fotografia języka w danym czasie" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Marek Łaziński (polonista i językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.01.2024

Godzina emisji: 17.10

mo/aw

Czytaj także

Prof. Bralczyk: jestem boomerem, a w naszym boomie był wysyp Jerzych

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 18:00
Od lat pilnuje poprawności językowej. Zazwyczaj mówi i pisze o słowach. Tym razem szczerze opowiedział o sobie - najpierw w książkowym wywiadzie przeprowadzonym przez Pawła Goźlińskiego i Karolinę Oponowicz, a później w audycji w Dwójce. Gościem Jakuba Kukli był słynny językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Zwyciężyło "rel", czyli "zgoda"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 11:20
- Ostatnio w języku zajmuje nas prawda, być może dlatego, że wiele rzeczy jest sztucznych i nieautentycznych. Młodzieżowym Słowem Roku 2023 został "rel", czyli coś, z czym możemy się utożsamić - mówi Bartek Chaciński, dziennikarz i członek kapituły konkursu.   
rozwiń zwiń