Anna Wróbel: główne bohaterki mojej książki to muzyka i kobiety

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 18:00
- Moją ulubioną postacią z tej książki jest Natalia Janota. Była osobą bardzo zdolną i zwariowaną, o ból głowy przyprawiała Clarę Schumann, u której się uczyła. Była znakomitą pianistką, córką kompozytora Juliusza Janoty. Jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła Gerlach, najwyższy szczyt Tatr - mówiła w Dwójce Anna Wróbel, autorka książki "Kobiety w muzyce polskiej".
Kompozytorka Maria Szymanowska
Kompozytorka Maria SzymanowskaFoto: Polona/Domena publiczna
  • Symbolicznie za matkę polskich kobiet zajmujących się zawodowo muzyką można uznać pianistkę i kompozytorkę - Marię Szymanowską.
  • Aby więcej dowiedzieć się o pozostałych kobietach kompozytorkach, wykonawczyniach, o ich historii, życiu i twórczości, możemy sięgnąć po książkę wiolonczelistki Anny Wróbel.
  • Autorka książki była naszym gościem w audycji "Wybieram Dwójkę".

Anna Wróbel o kobiecej historii polskiej muzyki

W książce zostały zgromadzone życiorysy polskich artystek, kompozytorek, instrumentalistek działających od końca XVIII wieku, przez wiek XIX, aż po początek XX stulecia. - Bezpośrednim impulsem do napisania tej książki była wykonywana przeze mnie sonata Haliny Krzyżanowskiej. To duży utwór kompozytorki, która urodziła się we Francji, ale została wychowana jako Polka. Stykając się z jej znakomitą twórczością, zastanawiałam się, czy temat polskich kompozytorek można zgłębić - przyznała autorka.

W dwa lata powstały biografie 25 kobiet 

Dzięki bibliografii Kornela Michałowskiego powstała lista instrumentalistek. - Śpiewaczek było zbyt wiele, nie chciałam się nimi zajmować. Po dwóch latach pracy napisałam biografie 25 kobiet, a pozostały mi jeszcze dwie strony z listą kolejnych nazwisk. To jeszcze nie jest koniec, te archiwa mnie wciągnęły, strony internetowe z biletami na statki, listami pasażerów, odkrywałam te niesamowite informacje - opowiadała rozmówczyni Moniki Zając. 


Posłuchaj
11:00 2024_03_19 16_31_55_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Anna Wróbel: główne bohaterki mojej książki to muzyka i kobiety (Wybieram Dwójkę)

 

Maria Szymanowska - wielka gwiazda ówczesnej pianistyki

Na przestrzeni XIX wieku zmieniały się postawy artystek. - Były one zdeterminowane, aby poświęcić swoje życie muzyce. Pomnikowa postać to Maria Szymanowska, matka dzieciom, która jako pierwsza postanowiła rzucić wszystko i zarabiać, grając oraz ucząc. Była wielką gwiazdą ówczesnej pianistyki - mówiła Anna Wróbel.

W poszukiwaniu skrzypaczek

W książce jest spora nadreprezentacja pianistek. - Bardzo szukałam skrzypaczek, nie mówiąc już o wiolonczelistkach. Określenie "skrzypaczka" rozpowszechniło się dopiero w XX wieku. Na początku XIX wieku na estradach pojawiały się pierwsze kobiety ze skrzypcami, a wówczas Polacy nie wiedzieli, jak określić takie zjawisko. Propozycje były różne: skrzypczynie, skrzypicielki, skrzypcówny - mówiła autorka książki.

Czytaj też:

Wiele fenomenalnie uzdolnionych kobiet

W omówieniu od wydawcy czytamy:

W muzyce znajdziemy wiele fenomenalnie uzdolnionych kobiet - instrumentalistek i kompozytorek. Początkowo miały trudności, chciały, by ich talent był traktowany poważnie, a nie jak kolejna rozrywka obok haftowania, rozpieszczania małych piesków, strojenia się i plotkowania. Działalność tych kobiet, zwłaszcza w początkach XIX wieku, była zasługą ich wielkiej determinacji i pewności, że to, co robią - grają, komponują - jest dobre i że z tym wiążą całe swoje życie, niezależnie od tego, co na to powiedzą ludzie. 

Anna Wróbel "Kobiety w muzyce polskiej" (okładka książki)Anna Wróbel, "Kobiety w muzyce polskiej" (okładka książki)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Anna Wróbel (wiolonczelistka, muzykolożka, autorka książki "Kobiety w muzyce polskiej")

Data emisji: 19.03.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/pg/mo/mpkor

Czytaj także

Fanny Mendelssohn - genialna kompozytorka w cieniu brata [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 12:00
Fanny Mendelssohn, siostra wybitnego kompozytora Felixa Mendelssohna - była prawdopodobnie równie uzdolniona, co jej brat. Jako kobieta z wysokich sfer w XIX wieku nie mogła rozwijać zawodowej kariery muzycznej. Skomponowała jednak wiele utworów, głównie fortepianowych.
rozwiń zwiń