REKLAMA

Fanny Mendelssohn - genialna kompozytorka w cieniu brata [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 12:00
Fanny Mendelssohn, siostra wybitnego kompozytora Felixa Mendelssohna - była prawdopodobnie równie uzdolniona, co jej brat. Jako kobieta z wysokich sfer w XIX wieku nie mogła rozwijać zawodowej kariery muzycznej. Skomponowała jednak wiele utworów, głównie fortepianowych.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

- Kiedy królowa brytyjska Wiktoria miała tylko 23 lata, była lekko zdenerwowana przed spotkaniem z Felixem Mendelssohnem. Znała jego twórczość, wiedziała, że to jest wielki artysta i kiedy w końcu Mendelssohn pojawił się i zaczęli muzykować, królowa Wiktoria powiedziała, że najbardziej podoba jej się jego pieśń zatytułowana "Italien". I tutaj Mendelssohn się spłonił i powiedział: "to nie jest moja pieśń, to jest pieśń mojej siostry Fanny - mówił Waldemar Malicki, zapraszając na swoją kolejną audycję.

Zapraszamy na  dwugodzinne spotkanie z Fanny Mendelssohn i jej twórczością.

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Muzyka europejska - w poszukiwaniu wiosny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 12:00
- Trudno się dziwić, że prawie każdy kompozytor prędzej czy później skomponuje jakiś utwór, który będzie wyrażał tęsknotę za wiosną. Zapraszam Państwa na tęsknotę za wiosną w muzyce europejskiej - mówił autor audycji "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs kompozytorski Festiwalu ArteFonie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 11:00
- Chcemy zachęcić kompozytorów, nie tylko młodych, żeby przysyłali swoje kompozycje i kierowali się też w kierunku mieszanych chórów amatorskich - mówiła w Dwójce kompozytorka, pianistka i dyrygentka Anna Rocławska-Musiałczyk, współorganizatorka konkursu.
rozwiń zwiń