Andrzej Stasiuk "Rzeka dzieciństwa". "Nie ma bezkarności w jeżdżeniu do źródeł rzek"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 21:30
Autor książki "Rzeka dzieciństwa" nie ukrywa, że jego najważniejszą rzeką jest Bug. Książka dotyka jednak i innych rzek. Andrzej Stasiuk opowiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia o tym, co kryje się za rzekami i dlaczego są takie wyjątkowe.
Andrzej Stasiuk opowie o książce Rzeka dzieciństwa
Andrzej Stasiuk opowie o książce "Rzeka dzieciństwa"Foto: Shutterstock/Ta'ren

"Przez te wszystkie lata podróżowałem wzdłuż jej biegu, ponieważ wydawało mi się, że przypomina zieloną i chłodną krew, która płynie wzdłuż mojego życia. Że je ożywia. I że pejzaż najwcześniejszych lat jest jedyną dostępną nam wiecznością. I że zawsze tam powracamy, ilekroć opuszczają nas siły" - pisze Andrzej Stasiuk w najnowszej książce "Rzeka dzieciństwa".

Najpiękniejsza rzeka na świecie

Andrzej Stasiuk powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że rodząc się mamy przypisaną do siebie rzekę. - Jeżeli ktoś się mentalnie narodził na Bugiem, jak to jest w moim przypadku, to wybiera tę rzekę. To jedna z najpiękniejszych rzek na świecie - powiedział.

- Kiedy jedzie się od południa, to jest ona wąska i lawirująca a potem się rozlewa. Cały czas jest to jednak ta sama rzeka - dodał.

Krwawe źródła

Autor opowiadając o "swoim" Bugu opowiedział, że u jego źródeł trafił na miejsce, gdzie zamordowana została mama jego żony. - Wymyśliłem sobie, że pojadę do źródeł Bugu a potem się okazało, że dojeżdżam gdzieś do śmierci. Kiedy dojechałem do źródła tej rzeki, to dalej trafiliśmy na Hutę Pieniacką - opowiadał.

Przeczytaj także:

- Dojeżdża się do źródeł, a one są wypełnione krwią. Polską krwią upuszczoną przez Ukraińców. Nie ma bezkarności jeżeli chodzi o jeżdżenie do źródeł rzek. Zawsze jest ona czymś wspaniałym a potem okazuje się okrutna - podkreślił.

Wyjątkowość Polski

Andrzej Stasiuk podkreślił, że polskie rzeki i opowieści jakie za sobą niosą są niespotykane na świecie. - Próbowałem w tej książce połączyć opowieść ukraińską. Trzeba tam jeździć i pomagać, to zwyczajny ludzki odruch, a jednocześnie dojeżdżamy do źródeł Bugu a tam jest krew Polaków - powiedział.

- To jest opowieść jakiej w innych krajach człowiek nie doświadcza - dodał.


Posłuchaj
28:12 _PR2 (mp3) 2024_06_05-17-30-37.mp3 Andrzej Stasiuk o książce "Rzeki dzieciństwa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Stasiuk (autor książki "Rzeka dzieciństwa")

Data emisji: 5.06.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/wmkor

Czytaj także

Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 22:00
"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka ukaże się w różnych językach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 22:00
- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - mówił w Dwójce Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń