XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 18:58
- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Balet Niebezpieczne związki Krzysztofa Pastora w wykonaniu artystów Baletu Opery Nova z Bydgoszczy
Balet "Niebezpieczne związki" Krzysztofa Pastora w wykonaniu artystów Baletu Opery Nova z BydgoszczyFoto: Miłosz Budzyński/mat. prom.

Premierą baletu "Peer Gynt" w choreografii Edwarda Cluga w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rozpoczęły się XV Dni Sztuki Tańca.


Posłuchaj
17:45 Wybieram Dwójkę pastor 28.10.2024.mp3 Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor o XV Dniach Sztuki Tańca (Wybieram Dwójkę) 

Gorący tytuł w Warszawie

- To inny rodzaj baletu, do którego być może przywykliśmy w Warszawie. Jest to balet bardzo teatralny. Myślę, że bardzo piękny i wzruszający. Choreografem jest Edward Clug, który pochodzi z Rumunii, ale kieruje zespołem w Mariborze; z tym że jest tak rozchwytywany, że naprawdę nie wiem, kiedy tamtejsi tancerze go widują. Bardzo się cieszę, bo ten balet był w Wiedniu, Dreźnie czy Lipsku i uznałem, że powinniśmy go też zaprezentować - tłumaczył Krzysztof Pastor.

Jedna jedyna okazja

Nową realizację Polskiego Baletu Narodowego obejrzeć będzie można jeszcze 29, 30 i 31 października oraz 6 i 7 listopada. Jednorazowy będzie natomiast pokaz kolejnego baletu, który znalazł się w programie przeglądu. To "Niebezpieczne związki" Krzysztofa Pastora z muzyką współczesnego łotewskiego kompozytora Artursa Maskatsa w gościnnym wykonaniu baletu i orkiestry Opery Nova z Bydgoszczy. Wydarzenie będzie mieć miejsce 3 listopada.

Czytaj także:

- Co roku staramy się zaprezentować jeden z polskich zespołów w ramach Dni Sztuki Tańca. W tym roku zdecydowaliśmy zaprosić właśnie "Niebezpieczne związki". Jest to balet kostiumowy, stworzony na podstawie powieści epistolarnej Pierre'a Choderlosa de Laclosa. Dużą inspiracją był dla mnie również film Stephena Frearsa z Johnem Malkovichem, Glenn Close i Michelle Pfeiffer w obsadzie - podkreślał gość Dwójki.

Na scenie kameralnej zaprezentuje się zaś młodzieżowa grupa PBN Junior z nowym programem Juvenalia 3. Złożą sie na niego dwa jednoaktowe balety: "Fantaisie polonaise" z muzyką Fryderyka Chopina w choreografii Dawida Trzensimiecha oraz "Shine" z muzyką Philipa Glasa i Henryka Mikołaja Góreckiego w choreografii Kristófa Szabó oraz klasyczna miniatura choreograficzna Michaiła Fokina "Umierający łabędź" z muzyką Camille'a Saint-Saënsa. Wieczór dopełni powtórzeni baletu "Journey Within" Valentina Zucchettiego z muzyką Juliusza Zarębskiego. Pokazy odbędą się 15, 16 i 17 listopada.

[korzystano z materiałów TWON]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Krzysztof Pastor (dyrektor Polskiego Baletu Narodowego)

Data emisji: 28.10.2024

Godz. emisji: 17.10

pg/wmkor

Czytaj także

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 18:00
- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2024 14:09
- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
rozwiń zwiń