Mafiozo, niewidomy weteran i człowiek z blizną. Al Pacino i jego autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 19:00
Od końca lat pięćdziesiątych, czasów Marlona Brando i Jamesa Deana, żaden aktor nie wdarł się tak przebojowo do świata kultury jak on, Al Pacino. Rozbłysnął na scenie niczym supernova. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w 1971 roku w "Narkomanach". Cztery lata później miał już za dwie części "Ojca chrzestnego", "Serpico" oraz "Pieskie popołudnie".
Kadr z filmu: Al PacinojakoMichael Corleonew filmieOjciec chrzestny. U jego boku, grający tytułową rolę Marlon Brando.
Kadr z filmu: Al Pacino jako Michael Corleone w filmie "Ojciec chrzestny". U jego boku, grający tytułową rolę Marlon Brando. Foto: mat.pras.

"Ojciec chrzestny", "Zapach kobiety", "Dom Gucci", "Adwokat diabła" i wiele innych. Produkcje, w których zagrał Al Pacino nie tylko odniosły sukces, lecz także trwale zapisały się w historii kina

Posłuchaj
20:49 W2 2024_12_05-17-10-14.mp3 Mafiozo, niewidomy weteran i człowiek z blizną. Al Pacino i jego autobiografia (Wybieram Dwójkę)

 

"Sonny Boy"

Wydane niedawno autobiografia zatytułowana "Sonny Boy" to wspomnienia człowieka, który niczego nie musi się już obawiać i nie pozostało mu nic do ukrycia - przekonuje wydawca.

W jednym z wywiadów aktor przyznał, że napisał książkę dla najmłodszego syna, który przyszedł na świat w zeszłym roku. Ma ona zagwarantować, że dziecko będzie miało okazję poznać historię swojego ojca.

Zaczęło się od Szekspira...

Urodził się w Nowym Jorku w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Dorastał w Harlemie i na Bronksie. Mieszkał z matką i jej rodzicami, a z ojcem miał sporadyczny kontakt. Miał trzy siostry Josette, a także bliźniaczki Robertę i Paulę.

Pod koniec lat 60. XX wieku Pacino zadebiutował w teatrze, który okazał się jego wielką pasją - grał wówczas w Bostonie, a później na Broadwayu. Od początku swojej kariery aktor był zakochany w twórczości Wiliama Szekspira.

Czytaj także:

Być jak James Dean

Podobno decyzję o rozpoczęciu kariery aktorskiej podjął, będąc jeszcze nastolatkiem. Jego idolem byli wówczas James Dean, Marlon Brando, a także Lee Strasberg. Pacino umiejętności aktorskie szlifował w słynnym nowojorskim Actors Studio, gdzie studiował na jednym roku z inną przyszłą amerykańską gwiazdą - Dustinem Hoffmanem.

"Ojciec chrzestny" - film, który zmienił wszystko

Pacino zadebiutował drugoplanową rolą w komediodramacie "Ja, Natalia" A. Martina Zweibacka (1969 r.). Uznanie zdobył jednak dwa lata później, gdy zagrał w "Narkomanach" Jerry’ego Schatzberga. To właśnie tam dostrzegł go reżyser Francis Ford Coppola, który w 1972 roku obsadził Pacino w "Ojcu chrzestnym". Rola stanowiła prawdziwy przełom w karierze Pacino. Kreacja została doceniona przez krytyków, którzy nominowali go do Oscara i Złotego Globu. Co ciekawe, nie tylko bohaterowie Coppoli pochodzili z sycylijskiego miasta Corleone. Z tego samego miejsca - już w prawdziwym życiu - do Ameryki przybyli także dziadkowie Ala Pacino. 


***

Rozmawiał: Sebastian Smoliński

Goście: Michał Oleszczyk (krytyk filmowym i autor podcastu SpoilerMaster)

Data emisji: 5.12.2024

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

PR Historia/ zch

Czytaj także

"Pianoforte" wyróżnione Emmy. Pełnometrażowy debiut i problem z przewiezieniem nagrody

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 21:08
Pełnometrażowy film dokumentalny "Pianoforte" został wyróżniony Nagrodą Emmy. Produkcja jest drugim polskim filmem w historii z takim osiągnięciem. Reżyser filmu opowiedział w Dwójce o swoich wrażeniach po otrzymaniu nagrody, a także o wyzwaniu jakim było przywiezienie statuetki z USA do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek piszący, czy pisarz? Kazimierz Orłoś o swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2024 18:01
- Patrząc na współczesną literaturę i łatwość z jaką autorzy jednej czy dwóch książek nazywają siebie pisarzami, uważam że trzeba do tego ostrożnie podchodzić - ocenił w Dwójce Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta filmowy i dramaturg. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami. W Dwójce opowiedział o niektórych z nich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen "Lalki" Bolesława Prusa. Co wyróżnia tę powieść?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 18:29
- Łączy ze sobą złożoną problematykę, fascynującego bohatera, a zarazem jest czytana z przyjemnością i zainteresowaniem przez wszystkie grupy i klasy społeczne - powiedział o "Lalce" prof. Ryszard Koziołek. Historia Stanisława Wokulskiego od ponad 130 lat fascynuje kolejne pokolenia Polaków i doczekała się nowego wydania.
rozwiń zwiń