Polskie Radio
Section05
Sebastian Smoliński

Festiwal w Cannes. Polski film powalczy o Złotą Palmę

O Złotą Palmę podczas 77. Festiwalu w Cannes powalczy 19 filmów, a wśród nich najnowszy obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", czyli koprodukcja duńsko-szwedzko-polska. - To kolejny dowód na to, że polskie kino jest naprawdę w dobrej kondycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaborski, dziennikarz filmowy, recenzent i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino film polski Złota Palma Festiwal w Cannes Dziewczyna z igłą Magnus van Horn Cannes Sebastian Smoliński

Odkrywanie historii i klasyki kina - "Timeless Film Festival Warsaw"

8 dni, 130 pełnych metraży, 80 filmów krótkometrażowych oraz koncerty muzyki filmowej - tak zapowiada się pierwsza odsłona "Timeless Film Festival Warsaw". Otworzy go w poniedziałek (8 kwietnia) seans "Męczeństwa Joanny d’Arc" z 1929 roku, któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana przez Stefana Wesołowskiego, a wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. O szczegółach opowiadali w Trójkowej audycji "Wszystko wszędzie teraz" Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński, dyrektorzy artystyczni wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka FILM KULTURA Trójka Łukasz Muszyński Sebastian Smoliński Patrycja Mucha Katarzyna Mazur Tom Ripley

"West Side Story". Dzieło Spielberga zwiastunem świata nowych wartości

- To jest ekstremalnie spektakularny film, ale miałam wrażenie odkurzania tego, co stare i nie mogłem znaleźć odpowiedzi: dlaczego? Poza kaprysem autorskim - tak Jacek Mikołajczyk, teatrolog i reżyser recenzował w Dwójce najnowszą filmową adaptację słynnego broadwayowskiego musicalu z 1957 roku "West Side Story", której reżyserem jest Steven Spielberg.
Zobacz więcej na temat:  Steven Spielberg Dwójka Michał Nowak FILM Jacek Mikołajczyk Sebastian Smoliński musical

Sean Connery. Od mleczarza do tytułu szlacheckiego

- Był pierwszą osobą w rodzinie, która nauczyła się czytać i pisać. Miał więc korzenie bardzo dalekie od standardów klasowego społeczeństwa brytyjskiego. Bardzo istotne przez całe życie było dla niego to, że był Szkotem, a nie Anglikiem. Późno, bo po dwudziestym roku życia, odkrył też, że chce być aktorem. Wcześniej robił wiele różnych rzeczy. Był w wojsku, rozwoził mleko - mówił o Seanie Connerym Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Sean Connery Beata Kwiatkowska Sebastian Smoliński odeszli 2020 kino Dwójka