Tadeusz Kuntze - żył i tworzył w Rzymie, ale to Kraków był kluczowy dla jego kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2025 18:51
- Tadeusz Kuntze przyjechał do Krakowa po zakończeniu edukacji w Rzymie. Spędził tu około 1,5 roku, maksymalnie do dwóch lat. Zostawił jednak kilka dzieł, które później będą rezonować - mówiła w Dwójce Natalia Koziara-Ochęduszko, współkuratorka wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" w Zamku Królewskim na Wawelu.
Kuratorki Katarzyna Chrzanowska (P) i Natalia Koziara-Ochęduszko (L) prezentują wystawę czasową Oko malarza. Tadeusz Kuntze (17271793) na Zamku Królewskim na Wawelu
Kuratorki Katarzyna Chrzanowska (P) i Natalia Koziara-Ochęduszko (L) prezentują wystawę czasową "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)" na Zamku Królewskim na WaweluFoto: Łukasz Gągulski/PAP

Dzieła tego artysty oglądać dziś można w Wiecznym Mieście, w arystokratycznych pałacach czy kościołach. Ale ponieważ Tadeusz Kuntze większość życia mieszkał i pracował w Rzymie, w Polsce pozostaje twórcą prawie zupełnie zapomnianym.


Posłuchaj
19:48 Wybieram Dwójkę kuntze 26.02.2025.mp3 Rozmowa z Natalią Koziara-Ochęduszko i Katarzyną Chrzanowską, kuratorkami wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" (Wybieram Dwójkę) 

Kuntze na Wawelu

Jeśli ktoś chciałby przekonać się, jakim był artystą, to ma jeszcze kilka dni, żeby wybrać się do Zamku Królewskiego na Wawelu. "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" - tak zatytułowana jest prezentowana tam studyjna wystawa.

Czytaj także:

Miejsce jest nieprzypadkowe, ponieważ wątek krakowski był bardzo ważny w życiu malarza. - To biskup krakowski Andrzej Stanisław Kostka Załuski wysłał Kuntzego na naukę do Rzymu, opłacając mu pobyt i edukację tamże. Było to wówczas absolutne centrum sztuki i nauki dla młodych malarzy - podkreślała Katarzyna Chrzanowska, druga z kuratorek wystawy.

Rzym-Kraków-Rzym

Namalowane w tamtym okresie dzieła Tadeusz Kuntze przysyłał swojemu opiekunowi, biskupowi krakowskiemu. - Na wystawie znajdziemy m.in. dwa płótna z Muzeum Narodowego w Warszawie: "Fortunę" i "Sztukę", przeznaczone dla Akademii Załuskich, która miała powstać przy bibliotece w Warszawie - tłumaczyła Chrzanowska.

Tadeusz Kuntze wrócił do Krakowa w 1757 roku. Wpływ na jego ponowny wyjazd do Rzymu miał fakt, że rok później (1758) zmarł bp. Andrzej Stanisław Kostka Załuski.

Wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu potrwa jeszcze do 2 marca br.

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Goście: Natalia Koziara-Ochęduszko i Katarzyna Chrzanowska (kuratorki wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze")

Data emisji: 26.02.2025

Godz. emisji: 17.15

Rozmowę wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę

pg

Czytaj także

Kunstkamera Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 10:00
W naszym cyklu przyszedł czas na audycję poświęconą... kunstkamerze. Okazją do tego była wizyta w Skarbcu Koronnym w Zamku Królewskim na Wawelu, w którym jedno z pomieszczeń zaaranżowane zostało właśnie na kształt gabinetu osobliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowy, które od blisko 500 lat zdobią Wawel

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 10:00
Wykonane w warsztacie Sebastiana Tauerbacha i snycerza Hansa około roku 1540 były pierwotnie częścią rozległej dekoracji stropu. Z ich trudną historią - pierwotnie było ich 193, wiąże się też nazwisko Xawerego Dunikowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Werdiury - skarby z kolekcji wawelskich arrasów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2025 09:45
W drugiej audycji poświęconej wawelskiej kolekcji, przybliżaliśmy losy arrasów po śmierci Zygmunta Augusta, ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów. Przyglądaliśmy się również bliżej tkaninom z przedstawieniami zwierząt wpisanych w krajobraz, nazywanym werdiurami.
rozwiń zwiń