Polskie Radio
Section05

kolekcja

Kolekcja zabawek z całego świata. "Dziecko jest w każdym z nas" - reportaż Moniki Chrobak

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Dziecko jest w każdym z nas" to opowieść o tym, jak pielęgnować w sobie dziecko. Maria Ozierańska, wraz z mężem, kolekcjonuje zabawki z całego świata. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku, najnowsze - z lat współczesnych. W swoim zasobie ma już co najmniej 20 tys. eksponatów. I cały czas dochodzą nowe. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak reportaż w Jedynce lalki dzieciństwo zabawki społeczeństwo

Nieoczywista historia niezwykłego muzeum, które od 200 lat nie ma swojej siedziby

Otwarcie wystawy "Historia nie/oczywista – 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich" stanowi punkt kulminacyjny jubileuszu, który Ossolineum i muzeum świętowały w miniony weekend. Na potrzeby ekspozycji Salę pod Kopułą instytutu zaaranżowali m.in. znani wrocławscy artyści: Olaf Brzeski i Paweł Baśnik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wrocław Muzeum Książąt Lubomirskich wystawa Lwów Justyna Grabarz Trójka

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa fotografia fotograf zdjęcia album historia warszawy

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: niezwykła kolekcja w niezwykłym miejscu

O ile Kraków można bez przesady nazwać miastem niezwykłym, to Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest bez wątpienia miejscem niezwykłym, nawet jak na to miasto. Zgromadzone i prezentowane w nim zbiory są najcenniejszą kolekcją polskich monet i medali. To prawdziwy skarbiec narodowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA numizmatyka muzeum Kraków II wojna światowa Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Miara Trójka pieniądze