"Dziewięć włoskich miast i inne opowieści". Grzegorz Musiał: nieróbstwo jest tu bardzo pracowitym zajęciem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 17:41
- Leżenie na wznak na jakimś marmurowym murku na jednym z placów w Rzymie czy Wenecji i patrzenie się w niebo to we Włoszech najpiękniejsze zajęcie, bo jeszcze w ten obraz wchodzi skraj jakiejś stojącej nieopodal bazyliki. Nieróbstwo jest tam bardzo pracowitym nieróbstwem - mówił w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Musiał, autor książki "Dziewięć włoskich miast i inne opowieści".
Wielu turystów czuje się w Wenecji niezwykle swobodnie
Wielu turystów czuje się w Wenecji niezwykle swobodnieFoto: Shutterstock/BLACKDAY

Wenecja, Florencja, Siena, Piza, Asyż, Rzym, Palermo, Neapol oraz Pompeje i Herkulanum - to bohaterowie najnowszej książki Grzegorza Musiała. "Dziewięć włoskich miast i inne opowieści" to zarazem czwarta i ostatnia część "Dziennika włoskiego”, publikowanego w latach 2021-2023 ("Sycylia", "Abruzja, Apulia, Rzym", "Umbria i Toskania").

Posłuchaj
16:54 Wybieram Dwójkę musiał 31.03.2025.mp3 Rozmowa z Grzegorzem Musiałem, autorem książki "Dziewięć włoskich miast i inne opowieści" (Wybieram Dwójkę) 

Grzegorz Musiał zabiera nas do swoich ulubionych włoskich miast

Znajdziemy w niej eseje, w których autor opisuje swoje ulubione miasta w Italii. - Każda z tych opowieści mieści w sobie rdzeń, wokół którego rozwija się narracja. A takich rdzeni w przypadku włoskich miast można znaleźć bardzo dużo. Tych opowieści mogą powstać dziesiątki, setki i nigdy nie jest dość. Historie tych miast są przebogate. Na przykład odnośnie Pizy interesował mnie fenomen jej wzlotu i upadku. Nie mamy pojęcia jakie to było miasto. Było jak pirat, który rabował całe Morze Śródziemne - opisywał gość Dwójki.

Czytaj także:

Jak można przeczytać w opisie książki "Dziewięć włoskich miast i inne opowieści": Bogactwo języka, artyzm opisów, znajomość sztuki włoskiej, miłość do detalu czynią te książki pokrewnymi wielkich dzienników włoskich z przeszłości, zwłaszcza Jarosława Iwaszkiewicza. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej, czy do Szkocji, gdzie przebywał w zamku wielkiego szkockiego poety Drummonda i zgłębiał tajemnice szkockich lóż masońskich.

Zachwyt sięgający niebios

Grzegorz Musiał przekonuje, że całe Włochy są zbudowane od dołu do góry. - Korzenie znajdują się w podziemiach, jest to sztuka etruska. Na poziomie ziemi oko cieszą skarby architektury. Następnie trzeba wędrować wzwyż, aż ku niebu, ponieważ człowiek wpada w takie uniesienie, że zaczyna rozmawiać z aniołami - zakończył pisarz, poeta i tłumacz, a z zawodu lekarz.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Grzegorz Musiał (pisarz, poeta i tłumacz, lekarz)

Data emisji: 31.03.2025

Godz. emisji: 16.30

pg/am

Czytaj także

Grzegorz Musiał w Toskanii. Tam bije serce Włoch

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 18:04
- Wpierw wciągam powietrze i nie wierzę w to, że wdycham powietrze Rzymu, że wdycham powietrze Włoch. Po prostu byłem w stanie ekstazy. Ja byłem zawsze tak zakochany w kulturze włoskiej - tak o swojej pierwszej podróży do Włoch mówił w Dwójce Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta, autor książki "Umbria. Toskania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:00
- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
rozwiń zwiń