"Gościnności" - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 18:00
Czym jest gościnność? Jakie ma znaczenie w dzisiejszym świecie? Gdzie przebiegają jej granice? Jakich relacji i postaw dotyczy? Czy otwarcie na innych może być drogą do przezwyciężenia podziałów? - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szuka wystawa "Gościnności" w NOMUS - Nowym Oddziale Stuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Wystawa Gościnności to zaproszenie do refleksji nad jednym z najważniejszych pojęć kształtujących współczesną Europę
Wystawa „Gościnności” to zaproszenie do refleksji nad jednym z najważniejszych pojęć kształtujących współczesną EuropęFoto: Mat. pras.

To zaproszenie do refleksji nad jednym z najważniejszych pojęć kształtujących współczesną Europę. "W obliczu aktualnych wydarzeń związanych z migracją, mobilnością i tożsamością, stawiamy pytanie o prawo gościnności i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie – o to, jak przyjmujemy i traktujemy Innego w przestrzeni, którą uważamy za własną. (...) Czy gościnność dzisiaj to tylko gest empatii, czy już bezwarunkowa konieczność, by móc współistnieć? Dotyczy to relacji nie tylko międzyludzkich, ale także postawy wobec zwierząt, środowiska i planety"? - Pytają organizatorzy wystawy. O szczegółach opowiedziały w Dwójce współkuratorki Maja Murawska i Maja Bieńkowska. 


>>> Posłuchaj rozmowy z Mają Murawską i Maja Bieńkowską


"Gościnności" - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Na wystawie będzie można zobaczyć  m.in. instalacje wideo, fotografie i tkaniny. Ich twórcy stawiają pytania i prezentują własne interpretacje pojęcia "gościnność". 

Ekspozycja ma zachęcić do głębokiego przyjrzenia się wzajemnym relacjom sztuki i polityki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o społeczne obowiązki i miejsce estetyki w dyskusji o prawie do przynależności. Czy otwarcie na innych może być drogą do przezwyciężenia podziałów?

Czytaj także:

Artyści o gościnności i zacieraniu znaczenia pojęć 

Ekspozycja składa się z prac pochodzących ze zbiorów Gdańskiej Galerii Fotografii, Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej będącej depozytem gminy miasta Gdańska w zbiorach NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki oraz dzieł użyczonych przez artystki i artystów.

Wśród artystów tworzących wystawę znaleźli się: Artystki i artyści: Kuba Bąkowski, Przemysław Branas, Oskar Dawicki, Javier Delgado, Marian Dobrzykowski, Monika Drożyńska, Marta Frej, Marcel Grisard, Wiesław Gruszkowski, Roman Joachimowski, Stefan Kaczorowski, Kamil Kak, Agnieszka Kalinowska, Tomasz Kopcewicz, Tomasz Kosiński, Anna Królikiewicz, Paweł Kruk, Aleksandra Kubiak, Edmund Kupiecki, Simon Larbalestier, Jacqueline Livingston, Honorata Martin, Rafał Milach, Maciej Moskwa, Jacek Niegoda, Julian Opalski, Anna Orbaczewska, Piotr Pawlak, Joanna Rajkowska, Agnieszka Rayss, Zygmunt Reinhardt, Marta Romankiv, Zofia Rydet, Adam Rzepecki, Ala Savashevich, Janek Simon, Łukasz Skąpski, Tadeusz Stoklasa, Michał Szlaga, Tadeusz Szpak, Joanna Unterschütz, Włodek Witek, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wyrzykowski, Edmund Zdanowski, Marek Zygmunt

Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym w sobotę 17 maja.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Goście: Maja Murawska i Maja Bieńkowska (współkuratorki wystawy)

Data emisji: 12.05.2025

Godz. emisji: 16.30

mat.pras/NOMUS/zch

Czytaj także

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 18:21
- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korek Bojanowski o filmie "Utrata równowagi"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 17:40
Korek Bojanowski - scenarzysta, producent, filmoznawca i reżyser. Jego głośny pełnometrażowy debiut - "Utrata równowagi" - prezentowany był m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył cztery nagrody. 
rozwiń zwiń