Andrzej Dybczak i "Las duchów". Reportaż o Syberii z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2025 10:00
"Las duchów" to historia o tym, jak podróże, a później rozmowy z mieszkańcami Syberii zaczęły się od zwykłej ciekawości wywołanej widokiem przedmiotów odkrytych w muzeum. Przez lata ukryte w magazynach, nagle stały się żywe i połączyły przeszłość z teraźniejszością. 
Andrzej Dybczak  laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę Las duchów, wyróżnioną podczas gali 16. edycji konkursu za najlepszy reportaż literacki opublikowany w 2024 roku.
Andrzej Dybczak – laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę Las duchów, wyróżnioną podczas gali 16. edycji konkursu za najlepszy reportaż literacki opublikowany w 2024 roku.Foto: PAP/Szymon Pulcyn
"Las duchów" to najnowsza propozycja Andrzeja Dybczaka, etnologa, pisarza, podróżnika i laureata Nagrody Kościelskich. Została wyróżniona najważniejszą w Polsce nagrodą dla reportażu literackiego, czyli Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Andrzej Dybczak wybrał kilka przedmiotów z syberyjskiej kolekcji zgromadzonej przez polskich zesłańców, podróżników i badaczy, którzy byli na Syberii w XIX wieku, a potem przywozili te rzeczy do Polski. W swojej książce postanowił podążać ich śladem, żeby pokazać współczesnym mieszkańcom tych terenów m.in. drewnianą figurkę w skórach wiewiórki czy kobiecy kaftan z futra. W ten sposób chciał dowiedzieć się czegoś więcej od cały czas żyjących ludzi. "Las duchów" stał się uniwersalną opowieścią o ożywianiu przeszłości i artefaktów poprzez spotkanie człowieka z człowiekiem.

Do tego w audycji:

7:10 Kalendarium (M. Szymankiewicz)

7:50 nowy odcinek cyklu Historia polskiego folku Wojciecha Ossowskiego

8:00 cotygodniowa porcja Etnowieści

8:10 konkurs gwary śląskiej "Tukej piyknie godomy". Konkurs Gwary Śląskiej "Tukej piyknie godomy" postawił piękną, kolorową "kropkę nad i" tegorocznego Tygodnia Bibliotek "Biblioteka - lubię tu być". Była to już piętnasta edycja konkursu, którego ideą przewodnią jest popularyzowanie różnorodnej tradycji i kultury powiatu raciborskiego oraz "godki śląskiej". 

8:30 skrzypaczka tria Wowakin Paula Kinaszewska opowie m.in. o niedzielnym koncercie na Jarmarku Kultury Urzecza w Konstancinie

8:45 w cyklu "Nasze niematerialne" przypomnimy znaczenie języka eperanto

o 9:10 Piotr Piszczatowski opowie o Galicyjskim Targowisku Instrumentów w Kasztelu w Szymbarku

 

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (24.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.