Arcydzieło Pucciniego - "Turandot" w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2025 17:49
Historia chińskiej księżniczki, równie pięknej, co okrutnej. Jej rękę otrzyma ten, kto rozwiąże zagadki przez nią przygotowane. Gdy kolejny adorator zostaje stracony, pojawia się książę Kalaf… - O operze "Turandot" Giacoma Pucciniego w Dwójce opowiedziała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu. 
Czerwcowa premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu: Turandot Giacoma Pucciniego
Czerwcowa premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu: "Turandot" Giacoma PucciniegoFoto: Shutterstock

Pierwowzorem libretta "Turandot" była komedia Carla Gozziego. Jednak to dzięki tłumaczeniu Schillera, który tchnął romantycznego ducha w opowieść o pięknej księżniczce, jej historia zadomowiła się na dobre w kulturze Zachodu.

>>> Posłuchaj rozmowy z Renatą Borowską-Juszczyńską, dyrektorką Teatru Wielkiego w Poznaniu 

Arcydzieło Pucciniego

"Turandot" to ostatnia, niedokończona, pisana "na łożu śmierci" i otoczona nimbem tajemnicy opera Pucciniego. To m.in. z tych powodów stała się tak pociągająca i popularna. Najważniejsza jest jednak muzyczna wartość i niezwykłość tej opery.

Puccini rozpoczął komponowanie opery w 1921 roku. Prace nad dziełem zatrzymała jednak jego choroba. Na podstawie jego szkiców prace ukończył Franco Alfano, wskazany przez Arturo Toscaniniego. Legendarny dyrygent, chcąc oddać hołd zmarłemu Pucciniemu - podczas prapremierowego spektaklu w mediolańskiej La Scali w 1926 roku - zaprezentował dzieło bez zakończenia. Finał Alfana zagrano dopiero następnego dnia.

Czytaj także:

"Turandot" - zafascynowany orientem

Puccini, zafascynowany orientem, wplótł w "Turandot" oryginalne melodie chińskie i wykorzystał instrumentarium skrzące się wielością barw, dzięki czemu muzyka zyskała egzotyczny koloryt i do tej pory uważana jest za arcydzieło kompozytora.

W Teatrze Wielkim w Poznaniu w tytułowej roli wystąpi, debiutująca w tej partii, Iwona Sobotka.

"Turandot" - opera w III aktach

Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Carla Gozziego

Opera z finałem Luciana Berio.

Reżyseria - Ran Arthur Braun,

Kierownictwo muzyczne - Jacek Kaspszyk.


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu

Data emisji: 3.06.2025

Godz. emisji: 16.30

TeatrWielkiPoznań/zch/k

Czytaj także

Aleksandra Kurzak: w bohaterkach, które kreuję na scenie, poszukuję kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2025 19:48
- Często różni krytycy mówią, że moje postaci są inne. Na przykład o Tosce mówią, że jest taka kobieca, że widać w niej człowieczeństwo. Nie lubię na siłę pokazywać heroin. Dla mnie ważne jest psychologiczne podejście do danej bohaterki, pokazanie jej kruchości i delikatności - mówiła w Dwójce Aleksandra Kurzak, światowej klasy śpiewaczka.
rozwiń zwiń