Mistrz Mowy Polskiej. Nominowana Anna Lisiecka: czuję się majstrem w tym zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2025 11:43
W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej. W gronie nominowanych znalazła się uznana dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia Anna Lisiecka. – My w radiu jesteśmy skromni, jak mawiała Teresa Budzisz-Krzyżanowska, i to jest dobra cecha. Jesteśmy bez obrazu, skoncentrowani na odpowiedziach naszych gości i tkaniu audycji z ich wypowiedzi – mówiła w rozmowie z Marią Czok.
Nominację do tytułu Mistrza Mowy Polskiej otrzymała w tym roku także dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia Anna Lisiecka.
Nominację do tytułu Mistrza Mowy Polskiej otrzymała w tym roku także dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia Anna Lisiecka.Foto: Pawel Wodzynski/East News

Posłuchaj rozmowy na podcasty.polskieradio.pl >>>

Anna Lisiecka to komentatorka redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, autorka niezliczonych rozmów z wybitnymi postaciami polskiej kultury, wśród których znaleźli się m.in. Tadeusz Kantor, Krzysztof Penderecki, Bohdan Korzeniewski, Józef Szajna, Gustaw Holoubek i Andrzej Kreutz-Majewski. Jest autorką trzech książek: "Loda Halama. Pierwsze nogi II Rzeczpospolitej", "Wakacje 1939" i "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".

Czytaj też:

Ceni przede wszystkim formę dokumentu radiowego, a jej dorobek został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Główną Nagrodą Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2010) oraz Złotym Mikrofonem (2020). – Nie będę bardzo skromna: ja wiem, że jestem bardzo dobrym słuchaczem. Mogę powiedzieć, że weszłam do pierwszej ligi dokumentu polskiego. Zrobiłam kilka bardzo ważnych reportaży i dokumentów, miałam ogromnie dużo szczęścia, że trafiałam na takich ludzi, którzy potrafili mną pokierować i zmusić do pewnej innej pracy – podkreśliła Anna Lisiecka.

Radiowe początki Anny Lisieckiej

Przygoda Anny Lisieckiej z radiem zaczęła się od słuchania Programu 1 PR przy kuchennym stole. To właśnie wtedy radio stało się dla niej pierwszym oknem na świat. Później przyszły audycje literackie, które rozbudziły wyobraźnię i wrażliwość – szczególnie "Ferdydurke" Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, która na długo zapadła jej w pamięć. Tak rodziło się nie tylko radiowe zauroczenie, ale i poczucie, że słowo – zwłaszcza mówione – może mieć siłę poruszania, tworzenia i zapamiętywania.

– Ja dla tej "Ferdydurke", jako studentka, zbiegałam do szatni, gdzie było włączone radio, żeby wysłuchać kolejnego odcinka. To było coś, czego potrzebowałam jako dziewiętnastolatka – wspominała dziennikarka. 

To właśnie siła słowa sprawiła, że Anna Lisiecka postanowiła podążyć radiową drogą. – Przypadek nie istnieje, choć wszystko wydawało się bardzo przypadkowe. Jakieś dobre siły to prowadziły i zechciały mi pomóc – wspominała. To był moment, gdy na wydział dziennikarstwa przyszli Tadeusz Cichomski, Lesław Nowak i Sławomir Szof, szukając osób do współpracy przy "Lecie z Radiem" – głównie mężczyzn. A jednak to właśnie Annę Lisiecką dostrzegli. – Zaczynałam pracę w Programie 1 w "Czterech porach roku" – czułam się, jakbym złapała Pana Boga za nogi – opowiadała.

Anna Lisiecka nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

Dziś Anna Lisiecka związana jest z redakcją literacką Programu 2 Polskiego Radia, choć przyznaje, że w wolnym czasie również z przyjemnością słucha radiowej Dwójki. – Moją kompetencją jest słowo, bo pracuję w redakcji literackiej, ale wiele dowiaduję się od kolegów z redakcji muzycznej i zawsze słuchałam tych programów. Zresztą my, dziennikarze radiowi, jesteśmy zwierzętami uczącymi się stale – zaznaczyła.

Przyjmując nominację do tytułu Mistrza Mowy Polskiej, Anna Lisiecka przyznała, że miała ochotę... uciec. Radiowcy – jak zauważyła – z natury są ludźmi skromnymi i niechętnie wystawiają się na pierwszy plan. – Ja od razu powiedziałam, że czuję się majstrem w tym zawodzie – dodała szczerze.

Głosowanie na Mistrza Mowy Polskiej 2025 trwa do 20 września br. Swój głos oddać można internetowo – na stronie mistrzmowy.pl – lub poprzez wysłanie kartki pocztowej.

***

Przygotowanie: Maria Czok

Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka Polskiego Radia)

Data emisji: 23.07.2025

Godz. emisji: 17.10

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

am/k/pg

Czytaj także

"Nagroda nie zwalnia z ciągłej dbałości o język". Co wiemy o Mistrzach Mowy Polskiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 13:00
Używają słów odpowiednio dobranych, rzadko kolokwializmów czy potocyzmów. Języki mają giętkie, a elokwencją mogliby obdarzyć niejednego, a do tego mówią zrozumiale i ciekawie. Tacy są Mistrzowie Mowy Polskiej. Wśród tegorocznych nominowanych do tego tytułu jest prof. Andrzej Nowak, współtwórca audycji "Historia żywa" w radiowej Jedynce i Grażyna Bastek współpracująca z Programem 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń