"Wesele" w Teatrze Słowackiego. Krzysztof Głuchowski: siekiera jest wbita w nasz naród

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 19:00
- Wyspiański pisze w "Weselu" wyraźnie, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy podzieleni jak nigdy i to jest niesamowite, jak straszliwie aktualny jest ten tekst w tej chwili. Więc to jest moment, żeby wszystkim przypomnieć, że siekiera jest wbita w nasz naród - mówił w Dwójce dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski. W marcu będzie miała tam miejsce premiera "Wesela" (reż. Maja Kleczewska).
Krzysztof Głuchowski - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Krzysztof Głuchowski - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w drugiej połowie sezonu 2023/2024 mierzy się z polską i światową klasyką.
  • 6 stycznia miała miejsce premiera spektaklu "Proszę państwa, Wyspiański umiera" (reż. Agata Duda-Gracz), a od 16-17 stycznia będzie można oglądać "Wesele" (reż. Maja Kleczewska).
  • W kwietniu z kolei zobaczymy spektakl "Wielki Gatsby" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, a w czerwcu "Pana Tadeusza" według Adama Mickiewicza (reż. Wojtek Klemm).

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie intensywnie rozpoczyna nowy rok i nie zamierza zwalniać tempa aż do końca sezonu. Za nami premiera spektaklu "Proszę państwa, Wyspiański umiera" (reż. Agata Duda-Gracz), jeszcze w tym miesiącu będzie można zobaczyć "Państwo" Platona w reżyserii Jana Klaty (premiera 19 stycznia), a Maja Kleczewska rozpoczęła właśnie próby do marcowej premiery "Wesela".

"Wesele"Wyspiańskiego 123 lata po prapremierze

"Wesele" to jeden z najważniejszych tekstów nie tylko w dziejach polskiego teatru, ale także naszej sceny, jak tłumaczy w rozmowie z Justyną Nowicką dyrektor Krzysztof Głuchowski:

- Taki jest nasz obowiązek i wracamy do niego co jakiś czas w momentach przełomowych dla naszego kraju. 16 i 17 marca, czyli dokładnie 123 lata po prapremierze, odbędzie się premiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. My wierzymy w te liczby, w Teatrze Słowackiego to jest bardzo ważne, premiera "Dziadów" odbyła się dokładnie 120 lat po pierwszym wystawieniu - mówił dyrektor.

Wrócić do szczęśliwej Polski

Krzysztof Głuchowski przypomniał też, że 123 lata to dokładnie tyle, ile Polska była "w niewoli", pod zaborami. - I jest to też taki symboliczny moment, w którym staramy się wszyscy wrócić wreszcie do tej szczęśliwej Polski. To jest nasze marzenie i pytanie, czy możemy. Bo Wyspiański pisze w "Weselu" wyraźnie, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy podzieleni jak nigdy i to jest niesamowite, jak straszliwie aktualny jest ten tekst w tej chwili. Więc to jest moment, żeby wszystkim przypomnieć, że siekiera jest wbita w nasz naród.

Czytaj także:

Andrzej Grabowski i Marian Dziędziel na scenie

Dyrektor przyznał, że spektakl ten to wielkie przedsięwzięcie, a w inscenizacji zagra cały zespół teatru w dwóch obsadach. - Zagrają m.in. Andrzej Grabowski czy Marian Dziędziel - mówił.

Kolejne miesiące przyniosą następne oczekiwane premiery - w kwietniu zobaczymy spektakl "Wielki Gatsby" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, a w czerwcu "Pana Tadeusza" według Adama Mickiewicza (reż. Wojtek Klemm).


Posłuchaj
06:33 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_01_11-17-07-51.mp3 "Wesele" w Teatrze Słowackiego. Krzysztof Głuchowski: siekiera jest wbita w nasz naród (Wybieram Dwójkę)

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - premiery 2024

  • "Proszę państwa, Wyspiański umiera", scenariusz i reż. Agata Duda-Gracz; premiera 6 stycznia 2024, Duża Scena
  • Platon "Państwo", reż. Jan Klata; premiera 19 stycznia 2023 r.; Duża Scena spektakl w koprodukcji z Nationaltheater Mannheim
  • Stanisław Wyspiański "Wesele", reż. Maja Kleczewska, premiera 16 marca 2024 (123 lata po prapremierze); Duża Scena
  • Francis Scott Fitzgerald "Wielki Gatsby", reż. Jakub Roszkowski, premiera kwiecień 2024; Scena MOS
  • Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz", reż. Wojtek Klemm; czerwiec 2024; Duża Scena

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Krzysztof Głuchowski (dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 17.05

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

Wystawa "Osobiste" w Cricotece. Kostium teatralny podniesiony do rangi dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 10:54
- W połowie lat 80. Tadeusz Kantor zdecydował, że stworzy kolekcję dzieł, które chciałby, żeby zostały dla przyszłych pokoleń. Stworzył kolekcję obiektów, ale - co ważne - od razu włączył do niej kilka kostiumów - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, gdzie od czwartku (7.07) oglądać będzie można wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Duda-Gracz o spektaklu "Proszę Państwa, Wyspiański umiera": to anty-laurka, anty-pomnik czwartego wieszcza

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 17:00
- Co jest dla mnie bardzo ważne, jest to anty-laurka, anty-pomnik, próba zrozumienia, a nie oceny, osądu albo kolejny raz wyniesienia na cokół czwartego wieszcza - mówiła w Dwójce Agata Duda-Gracz, reżyserka, scenografka, autorka tekstu i kostiumów do spektaklu "Proszę Państwa, Wyspiański umiera".
rozwiń zwiń