REKLAMA

Wystawa "Osobiste" w Cricotece. Kostium teatralny podniesiony do rangi dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 10:54
- W połowie lat 80. Tadeusz Kantor zdecydował, że stworzy kolekcję dzieł, które chciałby, żeby zostały dla przyszłych pokoleń. Stworzył kolekcję obiektów, ale - co ważne - od razu włączył do niej kilka kostiumów - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, gdzie od czwartku (7.07) oglądać będzie można wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora".
Na wystawie podziwiać można wielkoformatową instalację kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów Cricoteki
Na wystawie podziwiać można wielkoformatową instalację kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów Cricoteki Foto: materiały prom.

Nowe spojrzenie na kostiumy

Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom - podkreślał Tadeusz Kantor, opisując kolekcję Cricoteki.

Na wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" składa się około 250 prac, zbiór kostiumów i obiektów teatru Cricot 2. - Najstarsze kostiumy pochodzą z 1961 roku. Były robione dla Starego Teatru do "Nosorożca". Najnowsze pochodzą zaś z ostatniego spektaklu Tadeusza Kantora pt. "Dziś są moje urodziny". To był 1991 rok, więc to jest 30 lat pełnej kolekcji kostiumów i pełnego zbioru z tego okresu - tłumaczyła kuratorka Justyna Droń. 

Sztuka według Kantora

To pierwsza taka prezentacja w dziejach Cricoteki wsparta m.in. kilkuletnim programem naukowym. Jego punktem wyjścia jest próba spojrzenia na Kantorowskie kostiumy jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora.

- Kantor nazywał swoje kostiumy rzeźbami. W przeciwieństwie do kostiumu rzeźba jest bowiem dziedziną sztuki. Słowo "kostium" było dla Kantora trochę mało znaczące, a wiedział, co mówi, bo był też scenografem w teatrach i w operach - podkreślał Bogdan Renczyński, aktor teatru Cricot 2 i zarazem kurator ekspozycji.

Posłuchaj
06:44 Poranek Dwójki 6.07.2022 cricoteca.mp3 Wystawa "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" w krakowskiej Cricotece (Poranek Dwójki) 

Wystawa "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" w krakowskiej Cricotece otwarta będzie od 7 lipca do 12 lutego przyszłego roku. Wydarzeniu patronuje Program 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Goście: Natalia Zarzecka (dyrektorka Cricoteki), Justyna Droń i Bogdan Renczyński (kuratorzy wystawy "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora")

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 8.40

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Piotr Paziński zagląda za zasłonę rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 17:00
– Wierzę w olśnienia metafizyczne, w to, co Witkacy nazwał odczuciem "dziwności istnienia" – mówił Piotr Paziński, autor m.in. książki "Rzeczywistość poprzecierana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków-Gdańsk. Tadeusz Kantor dwa razy nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 18:00
W "Wybieram Dwójkę" zajrzeliśmy do Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie na przygotowaną w 70. rocznicę powstania II Grupy Krakowskiej wystawę prac m.in. Marii Jaremy, Janiny Kraupe, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein i Tadeusza Kantora. Ten ostatni jest też bohaterem ekspozycji "Tadeusz Kantor w Zbrojowni. Brudnopisy, Multipart", która otwarta zostanie 9 czerwca w Gdańsku.
rozwiń zwiń