X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dynastia Sowów na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 08:00
Pierwszy tegoroczny koncert naszego cyklu poświęciliśmy rodzinie muzyków z Pogórza Dynowskiego - w związku z premierą nowej płyty radiowej serii "Muzyka źródeł".
Antoni Sowa, nestor rodu Sowów, jedyny w rodzinie skrzypek z akademickim wykształceniem muzycznym
Antoni Sowa, nestor rodu Sowów, jedyny w rodzinie skrzypek z akademickim wykształceniem muzycznymFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Album "Dynastia Sowów z Piątkowej" zawiera radiowe nagrania muzyków z tytułowego rodu z lat 70. minionego wieku. O płycie opowiedzą autorzy: Anna Szotkowska i Kuba Borysiak oraz prof. Piotr Dahlig.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele rodziny Sowów: Antoni Sowa - skrzypek, nestor rodu (którego nagrania znalazły się na płycie), a także kontynuatorzy tradycji: Andrzej Sowa i Kapela "Młoda Harta" oraz wywodzący się z rodu Sowów cymbalista Andrzej Baran.

 

Melodie Pogórza Dynowskiego, grane przed laty przez Kapelę z Piątkowej, zabrzmiały także w wykonaniu Kapeli Witolda Brody, skrzypka, badacza, od blisko 20 lat dokumentującego muzyczną tradycję regionu rzeszowskiego.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadzenie: Kuba Borysiak

Data emisji: 15.03.2015

Godzina emisji: 16.00

 

 

/

mm/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
whamerla2015-03-15 23:25 Zgłoś
Aby dopełnić opowieści. Kapeli nie tylko można było posłuchać na weselach – „odgrywkach” i tego typu imprezach ale także w nocy po Wigilii Paschalnej podczas czuwania z soboty na niedzielę do Rezurekcji. Ta tradycja jest kontynuowana <b>po dziś dzień</b>. Kapela odgrywa zwrotki pieśni żałobnych a parafianie ( po godzinie 4 rano czasem już ciężko wolne miejsce znaleźć) wyśpiewują pieśni. Piątkowa była rozśpiewana w pamięci mam między innymi śp. Stanisława Pępka śpiewającego także w kapeli, stojącego na chórze jako wodzireja (nie ten typ imprezy) ale to dzięki takim głosom szyby drgały w kościele. Warto też zauważyć, że w jako nielicznej wiosce jest prowadzona całodobowo adoracja grobu przez ochotników ze straży pożarnej a głos dzięków kapeli słyszany jest w okolicznych wioskach od Harty do Futomy....

Czytaj także

Koncert pamięci Jana Gacy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- W czasie naszych spotkań Jan Gaca grał na skrzypcach i mówił: "No, ja się tyle nauczyłem. A wy?". Zaczynaliśmy grać, a on oceniał: "Skarbie, nie masz czasu ćwiczyć" - mówił w Dwójce Maciej Żurek podczas koncertu poświęconego pamięci radomskiego skrzypka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak się kolędowało na Lubelszczyźnie!

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 14:00
Przypominamy nagranie wideo niezwykłego koncertu "Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę" - złożonego kolęd i pastorałek z Lubelszczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owce przeciwpowodziowe, czyli powrót baców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 17:00
- Obecnie w Polsce działa około stu baców. Ale widzę przed tym zawodem ogromne perspektywy - mówił Piotr Kohut, pasterz z Koniakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety Orawy. Jedna staruszka tańczyła koteckę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 17:00
O odkrywaniu ginącej kultury Orawy opowiadał, kończący w tym roku 90 lat, Andrzej Haniaczyk - zasłużony propagator górali orawskich, spiskich i podhalańskich.
rozwiń zwiń