X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwum folkloru kieleckiego Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:00
Gościem audycji był Piotr Baczewski - fotograf, dokumentalista, popularyzator muzyki tradycyjnej z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Porozmawialiśmy o Piotrze Ganie - badaczu wiejskiej i małomiasteczkowej Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.
Audio
  • Piotr Baczewski opowiada o Archiwum Piotra Gana (Dwójka/Źródła)
Kapela Ryszarda Kądzieli z Ruszczy.
Kapela Ryszarda Kądzieli z Ruszczy.Foto: Piotr Gan/ PME Syg. Arch. PME N. 3129-2

W "Źródłach" opowiedzieliśmy o działaniach rozpoczętych przez Fundację Muzyka Zakorzeniona w 2016 roku, czyli o digitalizowaniu, archiwizowaniu, opracowywaniu i upublicznianiu notatek, tekstów i fotografii zebranych w czasie niezliczonych podróży Piotra Gana.

- Piotr Gan często podróżował ze swoją żoną, która bardzo go wspierała w poszukiwaniach, nawet finansowała jego wyprawy etnograficzne. Ich miłość do Kielecczyzny zaowocowała ogromnymi zbiorami muzyki. Jego pierwszy kontakt z radiem okazał się ogromną fascynacją tym medium. Popularyzował dzięki niemu muzykę ludową do późnych lat osiemdziesiątych - tłumaczył Piotr Baczewski. - Mało jest zdjęć samego Piotra Gana, raczej to on fotografował ludzi grających i śpiewających.

Przedstawiliśmy także ciekawe historie związane ze współczesnymi badaniami śladami badań terenowych największego badacza Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.

- Dzięki działalności Piotra Gana można zaobserwować wpływy jakie na muzykę ludową wywierały orkiestry dęte i ruch ludowy, który niósł światełko oświaty. Były chóry, kapele, orkiestry, muzyka pod ich wpływem ciągle się zmieniała. Innym czynnikiem było to, że w wielu miasteczkach w szkołach muzyki nauczali żydzi. Polacy często grali na żydowskich weselach. Muzyki tej u Gana nie jest dużo, ale można znaleźć kilka żydowskich melodii, które zagrały polskie kapele z polskimi słowami. Relacje polsko-żydowskie opisane są w części archiwum złożonej z notatek i artykułów badacza. Na przykład Kapela Rafalskiego o lutniczych tradycjach zaopatrywała żydowskie kapele w basy.

Piotr Gan fascynuje również współczesnych muzyków, mieliśmy tego dowód na koncercie 25-lecia RCKL-u. - Myślę, że wiele dobrych rzeczy nie wydarzyłoby się, gdyby nie Gan - dodał prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Patrycja Zisch Adam Strug 

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytne źródła Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
W czwartek 26 grudnia Adam Strug opowie o genezie święta Bożego Narodzenia i kontrowersjach z nim związanych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy chrześcijanie przyłączają się do obchodów, a to za sprawą jego pogańskiej proweniencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokalny ul. Świąteczne brzmienie greckich cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- To muzyka chrześcijańskiego nieba. Jak świat światem to muzyka konsekrowanych i dopiero przez nich praktykowana spływa na wyznaczonych przez nich świeckich. Nigdy odwrotnie! – tłumaczył Adam Strug. - By tej uszczęśliwiającej wizji doświadczyć, trzeba skupienia i wyłączności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kolędą od domu do domu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:30
Zwłaszcza na południu Polski, bo tam przenieśliśmy się w "Kiermaszu pod kogutkiem", aby posłuchać opowieści kolędniczych Jerzego Woźniaka, Adama Kwoki i Władysława Cebuli.
rozwiń zwiń