49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:00
W dzisiejszych "Źródłach" królowała muzyka gór. Główną osią był zaczynający się 11 lutego 49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku po raz pierwszy ta największa ogólnopolska kolędnicza impreza odbywa się całkowicie w formule online. Ponadto usłyszeliśmy dźwięki Korsyki i greckiego Epiru.
Audio
  • 49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej (Dwójka/Źródła)
Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej
Karnawał Góralski w Bukowinie TatrzańskiejFoto: Wojciech Kubina

Audycję rozpoczęła muzyka Korsyki. Choć polifonia korsykańska zazwyczaj śpiewana jest a capella, dziś usłyszeliśmy ją w towarzystwie eufonium, akordeonu i perkusjonaliów. Nieco eksperymentalne połączenie  tradycyjnej polifonii z muzyką kameralną – „Mare nostrum” to efekt spotkania grupy d'A Cumpagnia śpiewającej polifonię korsykańską z instrumentalistami Trio Sospirata z Toskanii.

Z gór skalistej Korsyki przenieśliśmy się na Podhale. 11 lutego zaczyna się 49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej! Tym razem największy polski festiwal kolędników odbędzie się w formie on-line. Nie zabraknie jednak atrakcji, o których mówił dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej – Bartłomiej Koszarek.

- Spoczywa na nas obowiązek zadbania o kulturę regionalną! W tym roku 49. Góralski Karnawał odbywa się li tylko on-line. Co nie znaczy, że gorszy! – mówił Koszarek.

Góralski Karnawał dawno już wybiega poza Podhale, ba, nawet poza Polskę! Poza konkursem kolędniczym, tańca zbójnickiego i popisami par tanecznych z Podhala, zaprezentowane będą inne regiony, m.in. Pogórze, Podegrodzie czy obszar górali Nadpopradzkich.

Do tegorocznych konkursów zgłosiło się niemal 40 grup kolędniczych i prawie 60 par tanecznych! Będzie je oceniało jury, którego pracę podpatrzeć będzie można dzięki specjalnie utworzonemu studiu konferencyjnemu. Co najważniejsze, większość grup kolędniczych czynnie działa na swoim terenie, chodząc po kolędzie. W tym roku, jak zauważył Bartłomiej Koszarek, prawdopodobnie niewiele z nich miało szansę na odwiedzenie domów.

- Ale właśnie Karnawał Góralski jest tym miejscem, które pozwala przetrwać takim grupom i mobilizuje je do działania! Myślę, że już za rok będzie wesoło, gdy po wsiach i po miasteczkach będą hasać kolędnicy! – dodał dyrektor Domu Ludowego.

Posłuchaliśmy fragmentów rozmów z zeszłorocznymi zwycięzcami konkursu kolędniczego. Zdobywcy Grand Prix Złotego Turonia, grupa “Żywa Szopka” ze wsi Lubomierz (co dosadnie podkreślają kolędnicy, odseparowując się od miasta Lubomierz k. Jeleniej Góry) to Górale Zagórzańscy, przedstawiający tradycje przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Nagroda główna Góralskiego Karnawału – Złoty Turoń – jest tylko jedna. Z kolei nagród pierwszych, drugich, trzecich może być kilka. Zdobywcami I nagrody czyli Złotej Rozety AD 2020 była grupa “Z Turoniem” z Trzebuni. Górale Kliszczaccy, których reprezentują to mało znana grupa, choć odrębność ich kultury została zauważona przez etnografów jeszcze w XIX wieku. Grupa zajmuje obszar południa powiatu Myślenickiego, począwszy od Stróży, kończąc na Rabce. W muzyce można usłyszeć sporo wpływów krakowskich.

Radiowa Dwójka objęła Góralski Karnawał swoim patronatem. Tym bardziej zapraszamy do śledzenia zmagań konkursowych on-line!

49. Góralski Karnawałplakat 49. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Koniec audycji zwieńczyła muzyka górali… greckich! Słuchaliśmy słynnego klarnecisty Tassosa Chalkiasa z greckiego Epiru. Tassos Chalkias pochodził z muzycznej rodziny i kontynuował jej tradycje. Przez jakiś czas żył w USA, gdzie jego grą zachwycił się Benny Goodman. Chalkias był nagrywany wielokrotnie, był także rezerwuarem muzycznych tradycji Epiru. Niedawno ukazała się kompilacja mało znanych nagrań muzyka, zrealizowanych w 1969 roku.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

Zbójnicy i kumoterki, czyli Góralski Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:00
43. Góralski Karnawał organizuje - jak co roku - Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

47. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 16:12
Zapraszamy na 47. Góralski Karnawał, Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego i Kumoterki, który odbędzie się w dniach 14-17 lutego 2019 r. w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:48
We wtorkowych "Źródłach" porozmawialiśmy ze zdobywcami Grand Prix Złotego Turonia - grupą kolędniczą "Żywa szopka" z Lubomierza oraz jednymi spośród zdobywców pierwszych nagród - grupą "Z Turoniem" z Trzebuni.  
rozwiń zwiń