Huragan tradycyjnych rytmów. Zawierucha z Grand Prix Nowej Tradycji 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 08:00
Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej na 23. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia, najważniejsza nagroda radiowego święta muzyki folkowej, etnicznej i ludowej, w jednogłośnym werdykcie przyznano zespołowi Zawierucha. 
Audio
 • Zawierucha z Grand Prix Nowej Tradycji 2021! (Dwójka/Źródła)
Zawierucha podczas przesłuchań do Konkursu Muzyki Folkowej 2021
Zawierucha podczas przesłuchań do Konkursu Muzyki Folkowej 2021Foto: Wojciech Kusiński

NowaTradycja2021_baner_kwadrat_02xs6.jpg
Kapela ze Wsi Warszawa na finał Nowej Tradycji 2021. OGLĄDAJ

Konkurs Muzyki Folkowej organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. To platforma do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. W tym roku cały festiwal, po rocznej przerwie i na przekór pesymistycznym przewidywaniom, odbył się w innej, dostosowanej do potrzeb sanitarnych formule online. W Konkursie Muzyki Folkowej, najważniejszej części festiwalu, wzięło udział 12 grup i wykonawców, wyłonionych z rekordowej liczby zgłoszeń - 109! 

Muzyka ludowa, czyli współczesna!

Jednogłośnym zwycięzcą Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021 jest zespół ZAWIERUCHA. To grupa i projekt muzyczny zainicjowane w minionym roku przez Piotra Zgorzelskiego podczas prac nad kolejną edycją projektu internetowych lekcji tańca pt. Taniec Tradycyjny PL. Zgorzelski - tancerz, znawca i propagator muzyki ludowej - zaprosił do współpracy muzyków tak jak on zafascynowanych od wielu lat polską muzyką tradycyjną. Punktem wyjścia jest dla nich tradycyjna muzyka taneczna.

Muzycy wymarzyli sobie, że rodzima tradycja będzie rdzeniem muzycznym, natomiast brzmienie, aranżacje, warstwa słowna pokażą rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów sprzed stu lat, tak aby mogły na nowo funkcjonować we współczesnym codziennym życiu. Realizacja tego marzenia przerosła oczekiwania wszystkich! 

- Przy organizacji lekcji tańca dano mi dużą swobodę w dobrze i interpretacji melodii, przy których się uczyliśmy. Stwierdziłem, że skoro mam taką możliwość, to dobrze było zrobić coś, żeby muzyka zabrzmiała bardziej świeżo. Marzył mi się skład strunowy - mówił Piotr Zgorzelski o okolicznościach powstania zespołu. Najpierw zapytał Marcina Drabika, potem Kacpra Malisza, choć nie był pewien, jak młody muzyk na to zareaguje. Obaj skrzypkowie zgodzili się, spotkali i zaczęli grać. - Wpadli w trans i świetnie im się współpracowało ze sobą! Bardzo chciałem, żeby tej energii nie wywiało, tylko żeby ją wykorzystać - mówił Zgorzelski.

Skład dopełnił perkusista Kamil Siciak, pochodzący z Podkarpacia, któremu nieobca jest muzyka tradycyjna. - Zgodziłem się na ich zaproszenie o ile uznają, że dam radę z nimi grać - mówił o swoich początkowych obawach muzyk. Skąd się mogły brać?, zastanawiają się zaskoczeni sukcesem kapeli słuchacze. - Rytmika oberkowo-mazurkowa nie jest taka prosta do przełożenia na zestaw perkusyjny. Cieszę się z możliwości pokazania zestawu w inny sposób - tłumaczył w audycji Kamil Siciak, któremu przysłużyły się wiedza, doświadczenie i życzliwość kolegów w przekazaniu praktycznych wskazówek o muzyce ludowej z pierwszej ręki.


Marcin Drabik i Kacper Malisz, skrzypkowie Zawieruchy. Marcin Drabik i Kacper Malisz, skrzypkowie Zawieruchy.

Wirtuozeria, geniusz, polot. I to razy dwa!

Szczególną uwagę jury Konkursu Muzyki Folkowej 2021 zwróciła doskonała współpraca muzyczna dwóch skrzypków grupy, świetnie znanych folkowym i tradycyjnym słuchaczom, a także bywalcom Nowej Tradycji - Kacpra Malisza i Marcina Drabika. Skrzypce w tym wydaniu, choć w muzyce tradycyjnej grają zazwyczaj partie solowe, tu zdają się stworzone do muzyki duetowej. 

CZYTAJ TEŻ: Nadciąga basowa Zawirucha. Premiera płyty "OberTany"

Paradoksalnie, Marcin Drabik i Kacper Malisz nie znali się wcześniej, skojarzył ich właśnie Piotr Zgorzelski. Dla obu punktem wyjścia do współpracy była muzyka tradycyjna, ale także jazz. 

- Marcin jest świetnym skrzypkiem. Za bardzo nie myśleliśmy o tym, jak się zgrać, tylko po prostu zaczęliśmy grać - opisał krótko tę muzyczną fuzję Kacper Malisz. - To porozumienie na polu muzycznym, które nie wymaga wielkiej filozofii, jesteśmy zafascynowani muzą tradycyjną, ale na co dzień gramy inne rzeczy, nie ograniczamy siebie nawzajem i nie zamykamy się w jakichś formach.

- Korzystamy z muzyki różnych regionów, wyszukujemy to, co piękne i inspirujące dla współczesnego słuchacza. Ta muzyka nie jest tylko dla środowiska związanego z muzyką tradycyjną, ma raczej trafić do szerszej publiczności, żeby była rodzajem pomostu dla osób, które na co dzień nie mają z nią za bardzo do czynienia albo wręcz wcale jej nie znają - zapowiada Piotr Zgorzelski. - Ma być pomostem do wspólnej zabawy. 

__________________________________________

WYNIKI KONKURSU MUZYKI FOLKOWEJ 2021

 • Grand Prix – nagroda ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 tysięcy złotych jednogłośnie przyznana została zespołowi Zawierucha za wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, a zwłaszcza za fenomenalny dialog skrzypków Marcina Drabika i Kacpra Malisza
 • I nagroda – dla zespołu Wernyhora za głębokie wniknięcie w muzykę bojkowską i szlachetność jej wykonania
 • II nagroda – dla zespołu Rube Świnie za poruszające ukazanie idiomu śląskiej kultury oraz spójną i przemyślaną koncepcję artystyczną
 • III nagroda – dla grupy Dance of Fire Quartet za brawurową grę zespołową, muzykalność i świadome wykorzystanie możliwości instrumentów
 • Wyróżnienie finansowe dla grupy Radical Polish Ansambl za walory brzmieniowe i oryginalne rozwiązania formalne
 • Nagroda Programu 2 Polskiego Radia w postaci możliwości pracy z producentem i profesjonalnego nagrania przyznana została zespołowi Wernyhora
 • Nagrodę specjalna im. Czesława Niemena jury przyznało jednogłośnie Darii Kosiek za wrażliwość, muzykalność i sceniczną charyzmę
 • Nagrodę dla najlepszego instrumentalisty „Złote Gęśle” zaś na podstawie jednogłośnego wyboru otrzymała Daria Butskaya z zespołu Pokrzyk wyróżniającą się grę na skrzypcach.

Jury konkursu

 • Przewodnicząca: Maria Baliszewska – dziennikarka, etnomuzykolożka, twórczyni RCKL
 • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor Programu 2 Polskiego Radia
 • Dana Vynnytska – wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka, laureatka KMF z zespołem Babooshki
 • Maciej Szajkowski – dziennikarz, muzyk, laureat KMF z Kapelą ze Wsi Warszawa
 • Tomasz Janas – dziennikarz, krytyk muzyczny
 • Piotr Kędziorek – redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej

__________________________________________

>>>ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA PRZESŁUCHAŃ DO KONKURSU MUZYKI FOLKOWEJ 2021<<<

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Marcin Drabik, Kacper Malisz, Piotr Zgorzelski, Michał Aftyka, Kamil Siciak

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Folk jak grzmot. Prawdziwie Polskie Techno inauguruje 23. Nową Tradycję [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 21:00
Koncertem grupy Fanfara Awantura, laureata trzeciej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 oraz autorów niecodziennego projektu łączącego muzykę ludową z takimi gatunkami jak rave, techno, psytrance czy UK garage rozpoczął się 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominamy Mariana Domańskiego i śledzimy Konkurs Muzyki Folkowej!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 15:59
Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią ruszył 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! W piątek i sobotę, o 10.00 startują przesłuchania w ramach Konkursu Muzyki Folkowej! Jednak 14 maja 2021 to nie tylko festiwalowa pompa. Dokładnie 30 lat temu odeszła bowiem wyjątkowo ważna dla wielbicieli muzyki tradycyjnej postać... 
rozwiń zwiń