REKLAMA

Mikołaje zaczynają folkowe święto

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 16:00
Właśnie rusza 31. edycja festiwalu Mikołajki Folkowe! Co ma do zaoferowania najstarszy festiwal muzyki folkowej w Polsce? Między innymi konferencję naukową, jarmark sztuki ludowej, warsztaty muzyczne, koncerty gwiazd i, oczywiście, Scenę Otwartą, która od lat jest miernikiem folkowych trendów! W „Źródłach” o szczegółach opowiadał nam Bogdan Bracha, organizator wydarzenia, członek Orkiestry św. Mikołaja.
Audio
  • Mikołaje zaczynają folkowe święto (Dwójka/Źródła)
Orkiestra św. Mikołaja
Orkiestra św. MikołajaFoto: Ola Mastalerz/mat. prom.

- Konferencja naukowa jest dość naturalnym zjawiskiem. Nasz festiwal odbywa się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Ideą powstania festiwalu było pokazanie zjawisk inspirujących się kulturą tradycyjną. Folklor to wiedza o nas, jacy jesteśmy, a może i o tym, co będzie się z nami działo w przyszłości. Dlatego cieszymy się, że nasz festiwal jest wzbogacany o taką część jak konferencja naukowa! – wspominał Bogdan Bracha.

Jednak, jak podkreślał organizator, kręgosłupem Festiwalu jest muzyka! To była bodźcem dla stworzenia festiwalu Mikołajki Folkowe! Już 10. grudnia o 15.00 rozpocznie się koncert finałowy konkursu Scena Otwarta.

- Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ wystąpi aż 11 wykonawców z całej Polski! – Mówił Bracha, zaznaczając także, że Scena Otwarta jest najstarszym konkursem muzyki folkowej w Polsce – Ma wyjątkowo otwartą formułę. Jedynym warunkiem jest inspiracja muzyką tradycyjną, niezależnie od regionu świata. Jak ta inspiracja zostanie przedstawiona, zależy od samych artystów. My wciąż poszukujemy nowych pomysłów.

Ale wyławianie nowych głosów polskiego folku na Scenie Otwartej to nie jedyna muzyczna atrakcja Mikołajek! Również w piątek wystąpią gwiazdy world music – Kapela ze Wsi Warszawa! Kapela zagra repertuar z najnowszego utytułowanego już albumu pt. „Uwodzenie”. Supportować KzWW będzie „chatkowy” lubelski zespół Młode Djembe.

POMIANOWSKA 280.jpg
Przeczytaj także:
Maria Pomianowska i Mingjie - Muzyczny pomost miedzy Polską a Chinami

- Koncerty również oczywiście w sobotę. Wtedy też pojawią się laureaci festiwalowego konkursu, ale również znane gwiazdy. Koncert otworzy polsko-chiński duet Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu. Zagrają muzykę od Dalekiego Wschodu poprzez kompozycje Marii Pomianowskiej, a może i Fryderyka Chopina. Na koncercie tym wystąpi również Dikanda. Jak mówią: będzie to orientalna wyprawa w muzykę tradycyjną. A jako gospodarze wystąpi Orkiestra św. Mikołaja.

Niedziela, 12.12 to czas koncertów eksperymentalnych. Usłyszymy m.in. chorwacki duet Dunjaluk.

- To dość odważne interpretacje muzyki bałkańskiej, szczególnie pod względem harmonicznym – mówił Bogdan Bracha.

Chorwacji duet poprzedzi „Godni koncert” – wystąpi na nim przede wszystkim Bronisław Rawski, obchodzący swoje 50-lecie na scenie. Ale pojawią się także grupy kolędnicze, śpiewające pieśni tradycyjne in crudo.

Mikołajki Folkowe to także przestrzeń warsztatów: muzycznych, śpiewaczych, tanecznych. Pojawią się zajęcia rękodzielnicze. Nie zabraknie także warsztatów dla najmłodszych!

- Festiwalowi będzie towarzyszył Jarmark Cudów. Zawsze cieszy się on popularnością z racji ciekawej oferty, to świetna okazja, by zaopatrzyć się w świąteczne podarunki dla najbliższych.

Wernyhora.jpg
Przeczytaj także:
Album grupy Wernyhora - przejmujący głos Bieszczdu

W magazynie usłyszeliśmy także zwycięzcę zeszłorocznego konkursu Mikolajek Folkowych (oraz laureatów naszego konkursu Nowa Tradycja!) – zespół Wernyhora. Kameralne trio, opracowujące muzykę Bojków. Warto zaznaczyć, że grupa może się pochwalić wydanym właśnie albumem – „Bojkowski głos Bieszczadu”. Jego recenzja, pióra Tomasza Janasa, pojawiła się już na naszej stronie w dziale SŁUCHAMY

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 9.12.2021

Godzina emisji: 15.15