Kazimierskie reminiscencje. Za nami 58. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych podsumowuje Aleksandra Stec.
Audio
  • Kazimierskie reminiscencje. Za nami 58. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych! (Dwójka/Źródła)
Aleksandra Stec podczas nagrań na kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
Aleksandra Stec podczas nagrań na kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków LudowychFoto: Kuba Borysiak

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbywa się nieprzerwanie od 1966 r. Jest największym takim przeglądem o zasięgu ogólnopolskim. Na uwagę zasługuje fakt, że wielu uczestników tegorocznego konkursu to osoby młode, ponadto w kategorii Mistrz – Uczeń obserwujemy coraz większą liczbę uczestników. 

W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wzięło udział: 29 kapel, 37 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów, 31 solistów śpiewaków i 22 grupy w kategorii mistrz - uczeń. Łącznie 139 podmiotów śpiewaczych z 12 województw.


redakcja RCKL radiowe centrum kultury ludowej

Poczynania artystów śledzili reporterzy RCKL-u. Wśród nich Maria Baliszewska (także jako jurorka), Magdalena Tejchma, Aleksandra Stec, Kuba Borysiak i Piotr Dorosz. W nadchodzących audycjach zdadzą Słuchaczom relacje z wydarzenia. 

W audycji usłyszeliśmy między innymi: Kapelę Jana Szymańskiego, czyli laureatów Baszty w kategorii Kapele, męską grupę śpiewaczą Porębskie Chłopy z Porąbki Uszewskiej (Baszta w kategorii Zespoły Śpiewacze). W kategorii Śpiewacy Soliści Baszty nie przyznano, jest jednak ośmiu laureatów I nagród. Słuchaliśmy Elżbiety Kaszni, laureatki drugiego miejsca, która prezentowała pieśni kurpiowskie.

W kategorii Misztrz – Uczeń nagrodę specjalną otrzymali Mistrz Eugeniusz Skrzypek i orkiestra „Podróżniacy”. To także laureaci naszego radiowego, zeszłorocznego konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Kolejnym laureatem nagrody specjalnej – nagrody im. Jana Stęszewskiego – jest skrzypek Henryk Marszał.

W dzisiejszej audycji skupiamy się na laureacie Baszty w kategorii Solista Instrumentalista. Zdobył ją skrzypek Kazimierz Marcinek (zeszłoroczny konkurs OFKiŚL należał zaś do kapeli pana Kazimierza!).

- Reprezentacyjna kapela Polskiego Radia Rzeszów miała najpiękniejsze melodie rzeszowskie. Gdzie indziej było dużo trąbek ja trąbek nie bardzo lubię. Klarnety, skrzypce to najbardziej szlachetne instrumenty – wspominał Marcinek. – Jeszcze jak byłem dzieckiem, był taki sąsiad, co namówił mamę, żeby kupiła skrzypce dla drugiego brata. Jemu to nie bardzo wychodziło. I ja mu podkradałem te skrzypce. Moje początki to było nie granie, tylko piszczenie. Stopniowo sam się nauczyłem, może mi Pani nie wierzy. Jak miałem 14 lat to poszedłem do szkoły muzycznej I stopnia w Rzeszowie. Opanowałem trochę klasyki. A w międzyczasie grałem w tak zwanej muzyce – kapeli weselnej – na saksofonie. Później, jak potworzyli te domy kultury, było zapotrzebowanie, to tam grałem.

Kazimierz Marcinek to muzyk wszechstronny. Nie ogranicza się do polskiej muzyki tradycyjnej. Mówi, że na skrzypcach można „czarować ludzi”, grając tanga, kaprysy. Sam oczarowany jest muzyką cygańską.

- To musi być z serca. Musi to czuć odbiorca. A soliście najtrudniej grać. Każde potknięcie jest słyszane – przyznaje Marcinek. – Musi człowiek myśleć. To dużo precyzji wymaga. Żeby było czysto, żeby tempo było…

 

Ogólnopolski Festiwal kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu to nie jedyne duże wydarzenie wokół muzyki etnicznej, które odbywało się w ten weekend. W Poznaniu zakończył się Ethno Port. Była to 17. edycja festiwalu. Podsumowując tegoroczny Ethno Port, dyrektorka festiwalu Bożena Szota wspominała o niespodziewanej zmianie w festiwalowym line-upie, wzruszającej wypowiedzi ambasadora Palestyny wspaniałej muzyce Tria Joubran. Mówiła również o wyjątkowej atmosferze tworzonej przez kolejne pokolenia publiczności.

- Wszyscy nasi artyści podkreślają, że publiczność jest największą wartością tego festiwalu. Udaje nam się ją zatrzymać i co roku powiększać – mówiła Szota Maciejowi Szajkowskiemu.

Publiczność Ethno Portu wsłuchiwała się także w koncert Deobrata Mishry – mistrza sitaru z Varanasi. Koncerty indyjskiej muzyki klasycznej na tak wysokim poziomie rzadko można usłyszeć w Plsce, dlatego tym chętniej zapraszamy naszych słuchaczy na jutrzejszy koncert „Źródła muzyki Baranasu”. Odbędzie się on w studiu im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie o godzinie 19.00.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 24.06.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Wsłuchaj się w świat. Ethno Port

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 16:00
20 czerwca poznański CK Zamek otwiera swe podwoje dla wszystkich miłośników muzyki etno! Rozpoczyna się jeden z większych festiwali world music w Polsce - Ethno Port! To jego 17 edycja!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Chuda mistrzynią tradycji. Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 22:00
Czterdziesty dziewiąty raz przyznano Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Artyści plastyki i rękodzieła ludowego, tadycyjnych muzyki i tańca oraz pisarstwa, a także folkloryści i instytucje działające na rzecz kultury tradycyjnej odbiorą nagrody we wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto kapel i śpiewaków ludowych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 10:00
20 czerwca rozpoczął się 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nie brakuje na nim naszych reporterów! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baszty w Kazimierzu. Wyniki 58. OFKiŚL

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 16:00
W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wzięło udział: 29 kapel, 37 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów, 31 solistów śpiewaków i 22 grupy w kategorii mistrz - uczeń. Łącznie 139 podmiotów śpiewaczych z 12 województw.
rozwiń zwiń