Polskie Radio

XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2024"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 12:00
Najlepsze słuchowiska radiowe, wybitne spektakle telewizyjne i spotkania z twórcami, a poza tym m.in. "Matysiakowie" i "Ferdydurke" na żywo - to tylko część propozycji w ramach wielkiego święta teatru, które po czterech latach wróciło do Sopotu! W dniach 22-24 czerwca odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Festiwal "Dwa Teatry". 
Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć relacje i audycje, emitowane ze studia plenerowego festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Wszystkie prezentacje, spotkania, spektakle i warsztaty są bezpłatne.
Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć relacje i audycje, emitowane ze studia plenerowego festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Wszystkie prezentacje, spotkania, spektakle i warsztaty są bezpłatne. Foto: Polskie Radio

22 czerwca (sobota) to pierwszy dzień prezentacji słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych, a także spotkań z aktorami. Początek miał miejsce o godz. 11.00 w Multikinie Sopot, w sali nr 4. Od godz. 13.00 sopocka publiczność mogła zobaczyć jak powstaje radiowa powieść "Matysiakowie" – słuchowisko zostało zrealizowane na żywo w Teatrze Atelier.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Spotkanie z jego twórcami poprowadziła dziennikarka radiowej Trójki, Katarzyna Stoparczyk. Po południu Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprosiło z kolei na spotkanie z audio-dokumentami (godz. 16.00-19.00).

 

W niedzielę, 23 czerwca, kolejne prezentacje konkursowe słuchowisk dla dorosłych rozpoczną się o godz.10.00. W tym samym czasie na warsztaty i prezentacje słuchowisk dla dzieci i młodzieży do Teatru Atelier zaprosi dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom, Martyna Chuderska. W niedzielę także spotkania z gwiazdami: o godz. 13.00 z Jadwigą Jankowską-Cieślak, a o 15.00 z Marią Pakulnis. Z kolei Andrzej Brzoska i Szymon Kuśmider zaproszą na warsztaty dźwiękowe dla młodzieży w sobotę i niedzielę o godz. 13.00. 

Zobacz także: 

"Dwa Teatry" to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, który odbywa się od 2001 roku. Podczas 23. edycji prezentowane będą utwory, których premiera odbyła się w ubiegłym roku.
W konkursie na najlepsze słuchowisko mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Produkcje radiowe i telewizyjne oceniane są przez dwa niezależne zespoły jurorów. Nadsyłane zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: słuchowisko dla dorosłych oraz słuchowisko dla dzieci i młodzieży. 

 

- Mam wrażenie, że podczas "Dwóch Teatrów" udaje nam się zaprosić słuchaczy do zajrzenia w rękaw iluzjonisty, do podpatrzenia tego, jak to jest robione. (…) Tam poziom przygody z Teatrem Polskiego Radia podnosi się kilka pięter wyżej - nagle ludzie mają szansę na nowo skalibrować swój odbiór tego, czego doświadczają – mówi Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia, dyrektor artystyczny Festiwalu Dwa Teatry. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostaną Joanna Szczepkowska i Adam Ferency

 

Czytaj także: 

Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć relacje i audycje, emitowane ze studia plenerowego w Sopocie. Wszystkie prezentacje, spotkania, spektakle i warsztaty są bezpłatne. 

Więcej przeczytasz na stronach: Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej

mat. pras. / mt / rk 

Czytaj także

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" – wyróżnienie dla najlepszych aktorów teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 08:40
Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej – raz w roku, od 2006 roku. Do dziś Wielką Nagrodę Festiwalu otrzymało 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Na tegorocznym festiwalu poznamy kolejne nazwiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odliczanie do 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 08:50
Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, a ponadto spotkania z gwiazdami, atrakcje dla dzieci, warsztaty i imprezy towarzyszące. W sobotę 22 czerwca rozpocznie się w Sopocie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce – 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Teatru PR i TVP nad polskim morzem. Festiwal "Dwa Teatry" wraca do Sopotu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 16:10
W dniach 22-24 czerwca 2024 roku Sopot znów będzie gościł Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry". Festiwal wraca do tego miasta po trzech latach przerwy. W programie znajdują się m.in. prezentacja słuchowisk, pokazy spektakli, warsztaty i spotkania z artystami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa Teatry ponownie w Sopocie. Radiowa Trójka jest na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 20:18
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Jego 23. edycja rozpocznie się w sobotę 22 czerwca. W tym roku festiwal obędzie się w Sopocie; na miejscu będzie obecny również Program 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń