Lesja Folk: żródłem jest opowieść

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:26
- Gramy przede wszystkim pieśni ukraińskie. Ogromna moc tkwi w tekście ludowym, który ludzie wymyślali pod wpływem prawdziwych wydarzeń - mówiła w "Magazynie Źródła" wokalistka Lesja Szulc.
Audio
Lesja Szulc śpiewa na festiwalu Nowa Tradycja
Lesja Szulc śpiewa na festiwalu Nowa TradycjaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Źródłach" kolejne spotkanie z laureatami festiwalu Nowa Tradycja. Muzycy Lesja Folk otrzymali drugą nagrodę w konkursie muzyki folkowej Polskiego Radia.
>>> Zobacz występ zespołu Lesja Folk na Nowej Tradycji >>>

- Na razie starcza mi jeszcze zapasu wiedzy o pieśniach z dzieciństwa, z domu rodzinnego. Czasami znajdziemy też coś w śpiewniku albo ktoś coś zaśpiewa... - opowiadała Szulc w Magazynie "Źródła". - To niesamowite, że Lesja tą kulturą jest tak przesiąknięta. To nam pozwala pracować - dodaje inny muzyk z grupy Lesja Folk.
>>> Cicha & Spółka - posłuchaj rozmowy z laureatami Nowej Tradycji >>>
>>> Meadow Quartet i Tomas Dobrovolskis - posłuchaj rozmowy z laureatami Nowej Tradycji >>>

W programie również rozmowa z muzykami z Beskidu Żywieckiego, których występ otworzył w tym roku Festiwal Nowa Tradycja.

***
LESJA FOLK
Lesja – śpiew, skrzypce
Irek Leciejewski – gitara
Marek Joniec – akordeon
Maciej Bosy Marcinkowski – klarnet, drumla

Zespół Lesja Folk jest kontynuacją pomysłów zespołu Lesja i Muzyky, który powstał w listopadzie 2010 roku z inicjatywy Lesji Szulc i szczecińskich muzyków. Lesja to wokalistka pochodząca ze Lwowa, a obecnie mieszkająca w Polsce.
W 2011 roku zespół Lesja i Muzyky wydał pierwszą płytę pod tytułem "Zielone wino" i aktywnie koncertował.
Siłą różnych zdarzeń nie wszyscy muzycy z zespołu Lesja i Muzyky mogli wziąć udział w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. Lesja, w towarzystwie gitarzysty i akordeonisty, postanowiła przygotować swój program i wystąpić pod nazwą Lesja. To wydarzenie zainspirowało ją do dalszych działań i muzycznej przygody z minimalnym akustycznym brzmieniem.
Jury konkursu "Scena otwarta" podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2012 przyznało zespołowi Lesja II nagrodę, zaś nagrodę im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki otrzymała sams Lesja Szulc. Wkrótce do trójki muzyków zespołu Lesja dołączył klarnecista, a do nazwy zespołu dodano słowo "Folk".
Ludowa pieśń ukraińska jest fundamentem, na którym muzycy budują swój repertuar. Ważnym aspektem twórczości zespołu jest przełożenie emocji zawartych w tekście na muzykę.

Lesja
Lesja Folk na Nowej Tradycji, fot. Grzegorz Śledź/PR2
Czytaj także

"Alona – życie pomiędzy"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:51
Niedziela, 8 maja, godzina 18.10, Program 1. Historia młodej Ukrainki wychowanej w polskim domu dziecka, która chce pozostać w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak robisz folk, to jedź na Nową Tradycję"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:14
- Ten festiwal scala środowisko muzyki folkowej i to jest fajne - mówi Karolina Cicha. - To jest jasno określone, jeśli zrobisz materiał folkowy, idź na Nową Tradycję. Warto to tu pokazać, by zderzyć się z ludźmi, którzy są specjalistami w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert laureatów "Nowej Tradycji" 2013 - Lesja Folk

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 15:00
19 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili laureaci 16. Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja”. Zapraszamy do obejrzenia występu zespołu Lesja Folk, zdobywcy II nagrody Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert laureatów "Nowej Tradycji" 2013 - Meadow Quartet & Tomas Dobrovolskis

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 15:00
19 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili laureaci 16. Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja”. Zapraszamy do obejrzenia występu zespołu Meadow Quartet & Tomas Dobrovolskis, zdobywcy II nagrody Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert laureatów "Nowej Tradycji" 2013 - Cicha & Spółka

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
19 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili laureaci 16. Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja”. Zapraszamy do obejrzenia występu zdobywcy Grand Prix, zespołu Cicha & Spółka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandal na Ukrainie. Chodzi o... kasztanowce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 12:22
W Kijowie zasadzono bardzo drogie kasztanowce. Miały pochodzić z Włoch i być wyjątkowe. Tajemnica wyszła na jaw, gdy drzewa zakwitły...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazur i kujawiak to także muzyka żydowska

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:00
Zespoły klezmerskie znów tryumfowały na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Ze zdobywcami II nagrody - Meadow Quartet i Tomas Dobrovolskis - oraz wyróżnienia - zespołem Sztetl - rozmawiała Agnieszka Sterczyńska.
rozwiń zwiń