Ocalona muzyka żydowskich muzykantów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:52
- Gdy rozpocząłem badania w 1980 roku, to nie miałem świadomości o istnieniu na wsiach muzyki żydowskiej - opowiadał prof. Andrzej Bieńkowski, który w Dwójce zapraszał na koncert "Kolberg po żydowsku".
Audio
  • Prof. Andrzej Bieńkowski o muzyce żydowskich muzykantów (Źródłogranie/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/gerlat

Wydarzenie odbędzie się 25 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pomysłodawca koncertu Andrzej Bieńkowski opowiadał w audycji "Źródła", że przez wiele lat muzyka Żydów była tematem tabu, o którym na wsiach mówiono ściszonym głosem. - Jednym z pierwszych, od którego dowiedziałem się o istnieniu żydowskiej kapeli braci Simsiów z Radomia był Marian Bujak, wybitny skrzypek z Szydłowca, który uczył się u nich grać. Simsie występowali w karczmie w Oblasie koło Przytyka.

Prof. Bieńkowski zwracał uwagę na sytuację żydowskich muzykantów, która zmieniła się po dojściu Hitlera do władzy w latach 30. XX wieku. - Po Polsce rozlała się fala antysemityzmu. Marian Bujak mówił, że Simsie przestały grać koło roku 1934, bo na weselach odnoszono się do nich po chamsku. 

Jak brzmiała muzyka żydowskich muzykantów? Dlaczego o niektórych mazurkach i oberkach mówiono, że są żydowskie? Andrzej Bieńkowski opowiadał, że był w szoku, gdy je usłyszał po raz pierwszy.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzi: Maria Baliszewska

Goście:  Andrzej Bieńkowski (malarz, etnograf)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mz

Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buda Folk Band na "Muzycznej Scenie Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:00
Zapraszamy do obejrzenia koncertu jednego z najważniejszych obecnie zespołów na węgierskiej scenie muzyki folk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane nagrania z okolic Mińska Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:04
- Ten zbiór jest cenny ze względu na to, że Mazowsze Wschodnie nie było regionem mocno eksplorowanym przez badaczy - opowiadał o kolekcji nagrań Stanisława Woźnicy etnomuzykolog Piotr Dorosz.
rozwiń zwiń