REKLAMA

Meredith Monk - bezprecedensowa minimalistka

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 06:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była amerykańska kompozytorka, wokalistka, choreografka i performerka Meredith Monk. Jej żydowscy rodzice pochodzili z Polski: ojciec z Łomży, a matka z podłomżyńskich Stawisk.
Audio
  • Bezprecedensowa minimalistka - Meredith Monk(Dwójka/Źródła)
Amerykańska kompozytorka, artystka, reżyserka Meredith Monk podczas próby generalnej Song of Ascension. Wrocław 2011.
Amerykańska kompozytorka, artystka, reżyserka Meredith Monk podczas próby generalnej "Song of Ascension". Wrocław 2011.Foto: PAP/Grzegorz Hawałej

- Z żalem stwierdzam, że polskojęzyczna notka o Meredith Monk to zaledwie jedno zdanie, a w anglojęzycznej wersji nie ma ani słowa o tym, że jej rodzina pochodzi z Polski - mówił w audycji Adam Strug.

O ile kultura amerykańska odcisnęła się niezatartym piętnem we współczesnej muzyce świata, o tyle zdaniem Adama Struga najwartościowsze jej elementy pozostają szerokiej publiczności nieznane. Przykładem jest Meredith Monk, której sztuka wokalna jest właściwie bezprecedensowa. To przejmujące do żywego onomatopeje naszego losu, egzystencjalnej grozy i smutku. Uznaje się ją za protoplastkę amerykańskiego minimalizmu muzycznego.

- Jest to zjawisko jedyne w swoim rodzaju. Krytyka muzyczna ma kłopot z zakwalifikowaniem jej roboty. Zdarzają się tacy krytycy, którzy mówią wprost, że jest to muzyka folkowa i że nawiązuje w jakiś sposób do muzyki Indian Ameryki Północnej. Poznałem się z jej muzyką za sprawą legendarnej grupy Księżyc - minimalistów warszawskich, która obecnie po trzydziestu latach się reaktywowała. Miałem wtedy wrażenie, że postała wokalna epoka Meredith Monk i  natychmiast pobiegłem do swoich łomżyńskich ziomków, żeby się z nimi tym podzielić, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem. A ja trwam w tym zachwycie już lat trzydzieści.

Posłuchaliśmy w audycji fragmentów kilku happeningów muzycznych, pojawiły się m.in.:

  • "Marzenie żółwia",
  • "Podwójna fiesta",
  • "Zabawa na przykościelnym cmentarzu",
  • "Pieśń pamięci",
  • "Paryż",
  • "Przerażona",
  • "Kołysanka Gotham".

Meredith Monk doczekała się wielu naśladowców w świecie muzycznym. Przykładem może być wspomniana grupa Księżyc oraz kijowska grupa minimalistów Cukier Biała Śmierć.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Adam Strug 

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 15.15

 gs 


Czytaj także

Starożytne źródła Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
W czwartek 26 grudnia Adam Strug opowie o genezie święta Bożego Narodzenia i kontrowersjach z nim związanych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy chrześcijanie przyłączają się do obchodów, a to za sprawą jego pogańskiej proweniencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum folkloru kieleckiego Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:00
Gościem audycji był Piotr Baczewski - fotograf, dokumentalista, popularyzator muzyki tradycyjnej z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Porozmawialiśmy o Piotrze Ganie - badaczu wiejskiej i małomiasteczkowej Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebetiko i podróż do Grecji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:31
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była niezrównana śpiewaczka muzyki ludowej i rebetiko - Georgia Mitaki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po polskich pieśniach pasyjnych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 10:00
- Nasz obyczaj śpiewaczy wyróżnia imponujący kunsztem i liczbą zbiór pieśni wielkopostnych. Śpiewa się je od Środy Popielcowej do mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną - opowiadał w "Źródłach" Adam Strug.
rozwiń zwiń