"Nawróciliśmy diabła"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 23:00
Trio Janusza Prusinowskiego dzieli się wspomnieniami ze słynnych Targów Muzyki Świata Womex w Salonikach.
Audio
Trio Janusza Prusinowskiego
Trio Janusza PrusinowskiegoFoto: materiały prasowe

- Byliśmy zdziwieni zaproszeniem na imprezę, o której sądziliśmy, że nie ma tam dla nas miejsca, że jesteśmy dla niej zbyt mało komercyjni - opowiadali w Dwójkowych "Źródłach" Janusz Prusinowski,  Michał Żak i Piotr Piszczatowski. - Dlatego długo zastanawialiśmy się nad formą i treścią prezentacji, którą przygotujemy.

Faktycznie Womex to jedna z największych i najważniejszych imprez związanych z muzyką etniczną, ale też synonim jej bardziej lekkostrawnych i eklektycznych odmian. Tymczasem członkowie Tria Prusinowskiego kojarzeni są od lat z artystyczną bezkompromisowością i puryzmem w pielęgnowaniu sztuki autentycznych ludowych muzykantów mazowieckich.

Swoją prezentację w Salonikach zatytułowali więc "Dzika muzyka z serca Polski" i tylko w niewielkim stopniu poświęcieli ją własnym dokonaniom. Obok autorskiego koncertu przedstawili na Womexie publikacje słynnego wydawnictwa Muzyka Odnaleziona Andrzej Bieńkowskiego oraz warsztaty z tradcyjnego tańca, śpiewu i gry na instrumentach (w formie znanej z warszawskiego festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata").

Ku ich zdziwieniu udało im się zachwycić reprezentantów komercyjnego odłamu world music. - Ci biznesmeni byli na prawdę wzruszeni. Okazuje się, że oni także szukają prawdziwej opowieści w świecie pełnym blichtru - powiedzieli członkowie tria. - To jak nawrócić diabła...

Więcej o targach Womex oraz o ekumeniźmie w spolaryzowanym świecie muzyki etnicznej w nagraniu rozmowy przeprowadzonej przez Annę Szewczuk.

Zobacz więcej na temat: biznesmen POLSKA
Czytaj także

Źródła: Jadąc przez Roztocze

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 15:26
8 kwietnia 2010, godz. 12.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurki królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 12:00
Nie dancehall, nie electro, lecz stare dobre mazurki stać się mogą najmodniejszymi tanecznymi gatunkami najbliższych sezonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O wiejskich muzykantach i rozśpiewanych wdowach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 10:00
Spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, laureatem nagrody miesięcznika "Nowe książki", dokumentującym zanikający świat muzycznych tradycji wsi.
rozwiń zwiń