"Pokonany, a jednak aktywny". Kulturowe twarze diabła

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 16:01
- To jedna z największych tajemnic chrześcijaństwa: dlaczego diabeł, który został zwyciężony przez Chrystusa, jest wciąż aktywny - mówił ks. prof. Witold Kawecki w audycji o kulturowych, a wypływających z religii, wyobrażeniach złego ducha.
Audio
  • Historia obecności szatana w kulturze (Inny stan skupienia/Dwójka)
Bestia na obrazie Williama Blakea
Bestia na obrazie Williama Blake'aFoto: Wikimedia/domena publiczna

W religiach politeistycznych bywają dobre i złe, w monoteizmie - jednoznacznie złowrogie wobec człowieka. Napadają jak dzikie zwierzęta, kuszą, zwodzą, czasem niewolą.

- Świadomość istnienia diabła bierze się z doświadczenia, że zło istnieje w świecie. Stąd trzeba odpowiedzieć na pytanie dramatyczne i w istocie nierozstrzygalne: jak dobry i wszechmocny Bóg mógł dopuścić do zła - tłumaczył prof. Zbigniew Mikołejko.

Skąd zatem wzięły się demony? Co jest motorem ich działań? Dlaczego zły duch, mimo że pokonany, może wciąż działać? I – czy diabeł posiada jakieś pozytywne cechy?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: ks. prof. Witold Kawecki (teolog kultury), prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii) i Jerzy Prokopiuk (prezes klubu Gnosis)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Czytaj także

Wolter jako pisarz kontrkultury? Drugie życie arcydzieł

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 14:00
Prześmiewcza, ironiczna, nieprzyzwoita. Okazuje się, że literatura oświeceniowa może być dla współczesnych pisarzy bardzo pomocna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Czaplicka, polska badaczka szamanów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 03:08
- Na nazwisko Marii Czaplickiej natknęłam się w artykule na temat Bronisława Malinowskiego. Ku zgrozie skonstatowałam, że pierwszy raz słyszę o takiej osobie - wspomina socjolożka dr Grażyna Kubica.
rozwiń zwiń