Maria Czaplicka, polska badaczka szamanów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 03:08
- Na nazwisko Marii Czaplickiej natknęłam się w artykule na temat Bronisława Malinowskiego. Ku zgrozie skonstatowałam, że pierwszy raz słyszę o takiej osobie - wspomina socjolożka dr Grażyna Kubica.
Audio
  • Kim była Maria Czaplicka i jakie są jej zasługi dla antropologii? (Inny stan skupienia/ Dwójka)
Zdjęcie Marii Antoniny Czaplickiej zamieszczone w jednym z pierwszych wydań My Siberian Year
Zdjęcie Marii Antoniny Czaplickiej zamieszczone w jednym z pierwszych wydań "My Siberian Year"Foto: mat. prasowe

Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego

Maria Czaplicka jest jedną z prekursorek badań syberyjskiego szamanizmu. Była rówieśniczką Bronisława Malinowskiego i ich życiorysy biegły dość równolegle przez jakiś czas. - Z kręgu jej znajomych można wnosić, że raczej była socjalistką i jej środowisko nie było szlachecko-inteligenckie jak np. u Witkacego. Czaplicka zajmowała się antropologią, tak jak pojmowano ją w owym czasie, czyli nie tylko częścią społeczno-kulturową, ale również fizyczną i technologiczną - mówi dr Grażyna Kubica.

W programie wyjaśniliśmy, czym jest biografia antropologiczna, co łączyło wybitną antropolog z Zakopanem, jak wpłynęły na nią studia w Wielkiej Brytanii oraz jakie jest pozagrobowe życie twórczości Marii Czaplickiej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: dr Grażyna Kubica (socjolożka, autorka nagrodzonej ubiegłoroczną Nagrodą Klio książki "Maria Czaplicka - płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna"), dr hab. Anna Engelking (etnograf i antropolog)

Data emisji: 9.02.2016

Godzina emisji: 21.30

sm/bch

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ucztowanie nigdy nie jest tylko jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 12:00
Dlaczego świętowanie niemal zawsze związane jest ze spożywaniem potraw? Między innymi o tym rozmawialiśmy z autorkami tomu "Terytoria smaku. Studia z antropologii i socjologii jedzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

To były wesela! Obrzędy, taniec, śmiech i łzy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 15:50
Dawne wiejskie wesela były rzadkim momentem, gdy ludzie odrywali się od pracy i rutyny. - To był najważniejszy moment w życiu, a przeżywała go zwłaszcza panna młoda - mówi Remek Hanaj.
rozwiń zwiń