"Hortus deliciarum" - dzieło życia Herrady z Landsbergu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 00:00
Bohaterką audycji "Kryzys wieku średniego" była Herrada z Landsbergu - żyjąca w XII wieku przeorysza klasztoru św. Odylii w Alzacji, autorka dzieła "Hortus deliciarum" (łac. Ogród przysmaków).
Hortus deliciarum to dzieło, które Herrada z Landsbergu tworzyła przez szesnaście lat
"Hortus deliciarum" to dzieło, które Herrada z Landsbergu tworzyła przez szesnaście latFoto: Shutterstock/Alessandro Cristiano

Herrada, należała do alzackiego klasztoru św. Odylli - klasztoru słynącego m.in. z produkcji haftowanych jednorożców. Do dziś liczne przykłady tych tkanin zachowały się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

"Hortus deliciarum" to dzieło, które Herrada z Landsbergu tworzyła przez szesnaście lat. Najprawdopodobniej to dzieło zapoczątkowała jej poprzedniczka – Relinda. Dzieło ma charakter encyklopedyczny, a składają się na nie fragmenty prozy i poezji wybitnych autorów starożytności i średniowiecza.

W księdze tej, jak podkreślają prowadzący, "zamknięty jest świat kobiecej wrażliwości". - To dość specyficzne pisanie, a całe to dzieło, dość monumentalne, zorientowane jest wokół raju z oblubieńcem w roli głównej - zapowiadał Łukasz Modelski. 

Herrada jednak częściej, niż o rozkoszach, pisze o „delicjach” jako pokarmie duchowym. - W swoim liście pisze wprost o strawie duchowej; pokarmie, którym trzeba się utuczyć. Ona stosuje bardzo kulinarne metafory. W korespondencji przedstawia się jako pracowita pszczółka, natchniona przez Boga, zbierająca kwiatki świętego pisma i filozofów - dodał Łukasz Kozak.

Herrada zmieniała wybrane fragmenty, dopasowując do kontekstu. Dodatkowo ozdobiła dzieło własnymi ilustracjami, dodała własne hymny, a szczególnie jej ulubione alegorie. Godnymi podziwu są zamieszczone oryginalne i piękne ilustracje oraz miniatury. "Hortus deliciarum" w zamierzeniu miał być praktycznym podręcznikiem dla nowicjuszek klasztoru. Stał się szerzej znany dopiero w XIX wieku.

O tym dziele, a także samej Herradzie z Landsbergu, opowiedzieliśmy w sobotniej audycji.

Czytaj też:


Posłuchaj
59:30 2022_04_09 23_00_01_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 "Hortus deliciarum" - dzieło życia Herrady z Landsbergu (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 9.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Hołd pruski. Miłe złego początki?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 05:45
Na hołd pruski zwykło się spoglądać z perspektywy Matejkowskiego Stańczyka, przez pryzmat rozbiorów, a nawet roku 1939. Czy jednak oskarżenie Zygmunta Starego o polityczną krótkowzroczność jest usprawiedliwione?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:50
W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
rozwiń zwiń