Arab wśród Bułgarów Wołżańskich

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 17:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o podróży ibn Fadlana nad Wołgę w latach 20. X wieku i o jej znaczeniu.
Audio
  • Rozmowa o postaci Ahmada ibn Fadlana (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Niezwykły rytuał pogrzebowy Waregów, opisany przez ibn Fadlana, a uwieczniony na płótnie przez Henryka Siemiradzkiego
Niezwykły rytuał pogrzebowy Waregów, opisany przez ibn Fadlana, a uwieczniony na płótnie przez Henryka SiemiradzkiegoFoto: domena publiczna (wikimedia)

Ahmad ibn Fadlan ibn al-Abbas ibn Raszid ibn Hammad, jak brzmiało pełne nazwisko arabskiego pisarza i podróżnika, przybył do wodza Bułgarów Wołżańskich jako członek poselstwa abbasydzkiego kalifa. Zawdzięczamy mu m.in. szczegółowe opisy dotyczące Waregów oraz różnych ludów tureckich.

Sprawozdanie ibn Fadlana długo znane było tylko we fragmentach.  Dopiero w 1923 roku manuskrypt odkryty został w bibliotece przy meczecie w mieście Meszhedzie.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 18.10.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/bch

Czytaj także

Średniowieczne herezje i równouprawnienie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 20:20
- Przez wiele późniejszych wieków kobieta nie będzie tak wyemancypowana jak w tych pięknych czasach – mówiła w Dwójce dr Magdalena Ogórek, znawczyni średniowiecznej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jednorożec łagodnieje na widok dziewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 20:45
Jedni porównywali go jelenia, inni do konia, jeszcze inni postrzegali go jako zwierzę o nogach słonia i grzywie lwa. Pewne jest jedno, jednorożca można było upolować tylko w towarzystwie dziewicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 19:00
Śląska księżna ze znakomitego bawarskiego rodu prowadziła tak ascetyczny tryb życia, że wedle legendy demony przybyły z piekieł, by ją za to wychłostać.
rozwiń zwiń