Święty Graal. Kamień z korony Lucyfera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:00
Tak przynajmniej jest zapisane w XIII-wiecznym niemieckim poemacie powstałym w Turyngii. O znaczeniu Świętego Graala w ikonografii, literaturze i teologii dyskutowaliśmy w Dwójkowej audycji "Kryzys wieku średniego".
Audio
  • Święty Graal w tekstach kultury (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Jeden z domniemanych prawdziwych Świętych Graalów w katedrze w Walencji
Jeden z domniemanych "prawdziwych" Świętych Graalów w katedrze w WalencjiFoto: Vitold Muratov, lic. CC 3.0 (wikimedia)

Według twórcy wspomnianego poematu Graal trafił na ziemię, w momencie strącenia z nieba anioła Lucyfera za bunt przeciw Bogu. - Korona Lucyfera trafiła do Matki Boskiej, a zdobiący ją kamień spadł na ziemię i trafił w ręce rycerza Parsifala - opowiadał Łukasz Kozak.

Z kolei według Roberta de Boron, poety francuskiego z przełomu XII i XIII wieku, Święty Graal był kielichem użytym podczas Ostatniej Wieczerzy i wykorzystanym przez Józefa z Arymatei do zebrania Krwi Jezusa.

W audycji wyjaśnialiśmy, na czym polegała moc Świętego Graala i dlaczego tak bardzo fascynował średniowiecznych twórców.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: dr hab. Jerzy Pysiak (mediewista)

Data emisji: 27.03.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mm

Czytaj także

Hiszpanie odkryli Święty Graal? Historycy mają wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:41
Odkrycie dwojga hiszpańskich naukowców, którzy, kierując się średniowiecznymi romansami rycerskimi, w bazylice św. Izydora w Leonie na północy Hiszpanii odnaleźli kielich św. Graala, spotkało się z krytyką ze strony historyków - informuje w środę AFP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica Świętego Graala. Przedmiot, który nie przestaje fascynować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 03:00
Od wieków jest przedmiotem pożądania wielu ludzi. Pisali o nim historycy i literaci. Jest jedynym kielichem, który tak bardzo pobudza wyobraźnię milionów ludzi na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń