REKLAMA

Danuta Szaflarska. Góralka z talentem i charakterem

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:26
Jakie role najbardziej lubiła? - Charakterystyczne, bo to jest najbardziej ciekawe. Lubię grać różne typy ludzkie - powiedziała Danuta Szaflarska w jednym z archiwalnych nagrań odtworzonych podczas audycji.
Audio
Danuta Szaflarska w filmie Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta
Danuta Szaflarska w filmie "Jeszcze nie wieczór" Jacka BławutaFoto: materiały prasowe

W programie "Pożegnania" poświęconym wielkiej aktorce wysłuchaliśmy m.in. fragmentów nagrań ze spektakli teatralnych i wspomnień aktorki zachowanych w archiwum Polskiego Radia.

Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywaną też "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb" i "Pora umierać". - Zakochanie w aktorstwie, to jest to, co najważniejsze w tym zawodzie. Potrzebne jest też rozumienie człowieka, umiejętność patrzenia i słuchania ludzi. Pani Danuta umiała w swoje role wcielać to, co zaobserwowała – mówiła o aktorce Dorota Kędzierzawska, reżyserka ostatniego z wymienionych filmów.

Danutę Szaflarską, która niemal do końca swych dni była aktywna zawodowo, wspominała także Barbara Osterloff. - Niezwykłe było to, że pani Danuta kształciła się dla teatru literackiego, realistycznego, a później się okazało, że jest aktorką, która świetnie umiała się odnaleźć w dramaturgii operującej regułami absurdu, paradoksu i deformacji - powiedziała.

Podobnie o bohaterce wspomnień mówiła Magdalena Łazarkiewicz. - Najbardziej zdumiewającym jest to jej drugie życie sceniczne. Powrót po latach nieobecności na scenę odkrył jej wielkie, dojrzałe, wyrafinowane aktorstwo. Aktorstwo najwyższego lotu, najwyższej próby, które brało się z jej doświadczeń i przeżywania świata. To był fenomen - stwierdziła bez cienia wątpliwości.

O góralskim rodowodzie wielkiej aktorki, jej okupacyjnej przeszłości w szeregach Armii Krajowej i powojennej drodze zawodowej nie zawsze usłanej różami, w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/mz

Czytaj także

"Danuta Szaflarska to fenomen na skalę światową"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:40
- Nie wiem, czy na świecie jest druga taka aktorka, która w wieku 100 lat gra w dwóch teatrach i obecnie w trzech sztukach - mówiła o Danucie Szaflarskiej Barbara Horawianka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:00
W "Antykwariacie" znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, a także (to mniej znany z jej talentów) śpiewaczka, opowiadała w archiwalnym nagraniu o swoim życiu, o ważnych dla niej ludziach, o pracy aktorskiej i o starości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie znosił tandetnego aktorstwa". Przyjaciele o Władysławie Kowalskim

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:49
- Trudno było wyobrazić sobie spektakl bez niego. Władek Kowalski jest - nie umiem mówić o nim w czasie przeszłym - człowiekiem dobrym, bardzo uważnym wobec drugiego człowieka, aktorem bardzo krytycznym wobec efekciarstwa - mówił w Dwójce reżyser Krystian Lupa.
rozwiń zwiń