X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Danuta Szaflarska. Góralka z talentem i charakterem

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:26
Jakie role najbardziej lubiła? - Charakterystyczne, bo to jest najbardziej ciekawe. Lubię grać różne typy ludzkie - powiedziała Danuta Szaflarska w jednym z archiwalnych nagrań odtworzonych podczas audycji.
Audio
Danuta Szaflarska w filmie Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta
Danuta Szaflarska w filmie "Jeszcze nie wieczór" Jacka BławutaFoto: materiały prasowe

W programie "Pożegnania" poświęconym wielkiej aktorce wysłuchaliśmy m.in. fragmentów nagrań ze spektakli teatralnych i wspomnień aktorki zachowanych w archiwum Polskiego Radia.

Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywaną też "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb" i "Pora umierać". - Zakochanie w aktorstwie, to jest to, co najważniejsze w tym zawodzie. Potrzebne jest też rozumienie człowieka, umiejętność patrzenia i słuchania ludzi. Pani Danuta umiała w swoje role wcielać to, co zaobserwowała – mówiła o aktorce Dorota Kędzierzawska, reżyserka ostatniego z wymienionych filmów.

Danutę Szaflarską, która niemal do końca swych dni była aktywna zawodowo, wspominała także Barbara Osterloff. - Niezwykłe było to, że pani Danuta kształciła się dla teatru literackiego, realistycznego, a później się okazało, że jest aktorką, która świetnie umiała się odnaleźć w dramaturgii operującej regułami absurdu, paradoksu i deformacji - powiedziała.

Podobnie o bohaterce wspomnień mówiła Magdalena Łazarkiewicz. - Najbardziej zdumiewającym jest to jej drugie życie sceniczne. Powrót po latach nieobecności na scenę odkrył jej wielkie, dojrzałe, wyrafinowane aktorstwo. Aktorstwo najwyższego lotu, najwyższej próby, które brało się z jej doświadczeń i przeżywania świata. To był fenomen - stwierdziła bez cienia wątpliwości.

O góralskim rodowodzie wielkiej aktorki, jej okupacyjnej przeszłości w szeregach Armii Krajowej i powojennej drodze zawodowej nie zawsze usłanej różami, w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Danuta Szaflarska to fenomen na skalę światową"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:40
- Nie wiem, czy na świecie jest druga taka aktorka, która w wieku 100 lat gra w dwóch teatrach i obecnie w trzech sztukach - mówiła o Danucie Szaflarskiej Barbara Horawianka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:00
W "Antykwariacie" znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, a także (to mniej znany z jej talentów) śpiewaczka, opowiadała w archiwalnym nagraniu o swoim życiu, o ważnych dla niej ludziach, o pracy aktorskiej i o starości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie znosił tandetnego aktorstwa". Przyjaciele o Władysławie Kowalskim

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:49
- Trudno było wyobrazić sobie spektakl bez niego. Władek Kowalski jest - nie umiem mówić o nim w czasie przeszłym - człowiekiem dobrym, bardzo uważnym wobec drugiego człowieka, aktorem bardzo krytycznym wobec efekciarstwa - mówił w Dwójce reżyser Krystian Lupa.
rozwiń zwiń