Od Virginii Woolf do Annete Messager

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 17:11
Pracy legendarnej Grupa Bloomsbury oraz Annete Messager zawitają do Polski.

Świerkowa zieleń i fiolet wrzosów - plakaty i programy w tych barwach zapraszały na tegoroczną edycję "Warszawskiej Jesieni". Tym razem powiemy nie o kompozytorach i muzykach biorących udział w imprezie, ale o twórcy opracowania graficznego Festiwalu. Jest nim Martin Majoor, który od wielu lat dzieli swoje życie między ojczystą  Holandię a Polskę. Justyna Majchrzak porozmawia z nim o pracy, projektach i pojęciu twórczości według Martina Majoora.

"Na pokaz"? To tytuł wystawy prac Annete Messager w "Zachęcie" Narodowej Galerii Sztuki. Artystka rozpoczęła swoją drogę twórczą się pod koniec lat 60., kiedy świat sztuki zdominowany był przez mężczyzn, a Messager zmagała się z etykietką kobiety-artystki. Obecnie jest jedną z najważniejszych artystek francuskich. W 2005 roku jako pierwsza kobieta w historii francuskiej sztuki pokazała swoją instalację w narodowym pawilonie na 51. Biennale Sztuki w Wenecji, a jej praca "Kasyno" została wyróżniona Złotym Lwem. Monograficzna wystawa w "Zachęcie" jest pierwszą retrospektywą artystki w Polsce. Ekspozycja nie ma charakteru chronologicznego, lecz zorganizowana jest wokół najważniejszych zagadnień, które Massager podejmuje w swojej twórczości, jak: cielesność, kobiecość, gra ze stereotypem czy wieloznaczność słów. Monika Pilch porozmawia z artystką o jej zainteresowaniach twórczych i warszawskiej wystawie.

Z kolei Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury zaprasza na wystawę "Grupa Bloomsbury. Brytyjska Bohema kręgu Virginii Woolf" . To pierwsza w Polsce tak szeroka prezentacja twórczości brytyjskich artystów z początku XX wieku. Twórczość  skandalizującej grupy Bloomsbury, działającej od 1905 roku aż do II wojny światowej uważana jest dzisiaj za najważniejsze, najbardziej znane zjawisko w kulturze brytyjskiej XX wieku. Tworzący Grupę pisarze, malarze, dziennikarze, ekonomiści i krytycy sztuki wywarli swoją  działalnością ogromny wpływ na współczesną angielską i światową sztukę oraz literaturę. W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury oglądać można najwybitniejsze obrazy,  drzeworyty i litografie tak znanych artystów, jak Vanessa Bell (siostra Virginii Woolf), Duncan Grant, Roger Fry i Dora Carrington. Wystawa  została  wzbogacona  o  przedmioty  z  życia  codziennego  (meble, ceramikę),  a  także  kilkadziesiąt  książek  zilustrowanych przez artystów Bloomsbury. Jej kuratorem jest Tony Bradshaw,  kolekcjoner  i  popularyzator twórczości grupy

Gościć będziemy też Piotra Orawskiego, który zda relację z "Prix Italia", jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów dla twórców radiowych, telewizyjnych  i internetowych.

25 września (sobota), godz. 14:30

Czytaj także

Robótki ręczne i artystka-feministka

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 14:54
W Warszawie trwa monograficzna wystawa Anette Messager. Artystka całą swoją twórczość poświęciła walce ze stereotypami, które dotykają kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomenologia klawiatury

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 12:08
Uczestnicy oraz organizatorzy "Warszawskiej Jesieni" opowiadają, czym jest fortepian i klawiatura w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z historii radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 09:54
Podziemny Kraków i "Prix Italia".
rozwiń zwiń