Od Mariboru po Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 11:00
Europejska Stolica Kultury tętni energią, a w Lublinie rozbrzmiała "Pieśń o Rolandzie" w wersji włoskiego mistrza narracji, Mimmo Cuticchio. To tylko dwa z tematów, które poruszyliśmy w "Europejskim Magazynie Kulturalnym".
Audio
  • Europejski Magazyn Kulturalny podróżuje po naszym kontynencie

W audycji odwiedziliśmy Maribor, który jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury. Monika Pilch rozmawiała z organizatorkami tego projektu Nataszą Kos i Tajną Golcman, niemieckim pisarzem rezydującym w mieście - Fredem Geraisem oraz jego mieszkańcami.
Wybraliśmy się do Włoch, by polecić odbywającą się w mediolańskim Pawilonie Sztuki Współczesnej Retrospektywę Alberta Garuttiego, jednego z najważniejszych współczesnych włoskich artystów. Wystawę widział i z artystą rozmawiał Bartosz Panek.
Z kolei do Lublina zawitał sycyliski mistrz narracji Mimmo Cuticchio. Był on  gościem lubelskiego Międzynarodowego Festiwalu "Spotkania z opowiadaczami świata", zaprezentował "Pieśń o Rolandzie". Z Mimmo Cuticchio rozmawiała Agnieszka Krawiec.
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie w Warszawie, odbyła się retrospektywa tegorocznego laureata nagrody im Sacharowa – Jafara Panhiego. O szczegółach opowiadał gość Konrad Wirkowski, dyrektor festiwalu.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak

Czytaj także

Sztuka migrującej Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 17:00
Berlińska wystawa "Polska-Niemcy.1000 lat" oraz "Emigracyjna sztuka estońska 1945 1991" w Tallinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy wielkich festiwali

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 16:00
Lou Reed na festiwalu filmowym i strajk 1500 włoskich filmowców. W listopadzie, w świecie kina jest bardzo gorąco.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka zaskakiwania

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 13:52
- Ten mały naród jest bardzo kreatywny, wciąż czymś zajęty, wciąż improwizujący - powiedział pisarz Hallgrímur Helgason, uczestnik Festiwalu "Kulturalne oblicza Islandii".
rozwiń zwiń