Krystian Zimerman. Konkurs Chopinowski i urodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 19:04
Krystian Zimerman skończył 65 lat. Jubileuszowe spotkanie z naszym wybitnym pianistą.
Krystian Zimerman był faworytem podczas zmagań w 1975. Konkurs Chopinowski wygrał w kilku kategoriach
Krystian Zimerman był faworytem podczas zmagań w 1975. Konkurs Chopinowski wygrał w kilku kategoriachFoto: Forum

Posłuchaj
59:25 2021_12_05 16_00_04_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Interpretacje Krystiana Zimermana (Chopin osobisty/Dwójka)

 

W wykonaniu triumfatora Konkursu Chopinowskiego z 1975 roku słuchaliśmy zarówno nagrań z czasów jego warszawskiego sukcesu, m.in wykonania Sonaty h-moll op 58, jak i późniejszych interpretacji studyjnych.

***

Nieco ponad 46 lat temu, po trzech tygodniach konkursowych zmagań, Krystian Zimerman został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tę niezwykle radosną informację jury ogłosiło we wtorek 28 października 1975 roku, późnym wieczorem, po wysłuchaniu wszystkich uczestników ostatniego, czwartego etapu.

Zimerman już od początku był jednym z faworytów rozsmakowanej w utworach Chopina publiczności... dość powiedzieć, że po ogłoszeniu werdyktu konkursowego, zaraz po godzinie 23.00 we wtorek 28 października, tłum melomanów sforsował wahadłowe drzwi i chwyciwszy zwycięzcę zaczął go radośnie podrzucać do góry, skandując jego imię. Warto też przytoczyć słowa słynnego krytyka muzycznego i kulturalnego Jerzego Waldorffa:

"Pierwszy raz wszakże, w całych półwiecznych dziejach Konkursu stało się tak, że kandydat do Grand Prix ujawnił się od samego początku, świetnym talentem wyprzedzając wszystkich konkurentów. Był to 18-letni Polak – Krystian Zimerman, dopiero absolwent Liceum Muzycznego w Katowicach, wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego. Mając wrodzoną łatwość do pokonywania barier techniki, wyróżniał się grą spontaniczną, w młodzieńczy sposób pełną radosnego polotu. Porywał tak, że – słuchając go – nie chciało się nawet próbować szukania usterek w tym fascynującym popisie. Podobny do młodego Chopina, kiedy grał Koncert e-moll zdawało się, że to sam Fryderyk po słonecznej drodze dźwięków, w promiennych blaskach nadziei rusza wartko na podbój świata. W rezultacie też pierwszy raz się zdarzyło, że jeden kandydat Konkursu warszawskiego zgarnął wszystkie czołowe nagrody: Grand Prix i Złoty Medal oraz za najlepsze wykonanie mazurków, Poloneza i sonaty".

KONKURS CHOPINOWSKI - serwis specjalny Polskiego Radia >>>>

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 5.12.2021

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Krystian Zimerman. Artysta, który zachwycił twórcę "West Side Story"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 16:00
Przed nami 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi słynny na całym świecie polski pianista Krystian Zimerman, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Budnik: gra z Krystianem Zimermanem to majstersztyk kameralistyki

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:36
- Krystian Zimerman daje tak duży komfort dla tworzących z nim muzykę, że nie było absolutnie żadnego przekrzykiwania się. Instrumenty smyczkowe zawsze mają jednak troszkę trudniejsze zadanie. Fortepian jest dużo głośniejszy. Natomiast przy współpracy z mistrzem to naprawdę nie miało znaczenia - mówiła altowiolistka.
rozwiń zwiń