Trio g-moll op. 8 Chopina na fortepian, klarnet i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 17:30
W audycji premiera nowej płyty NIFC zawierającej m.in. młodzieńcze Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w wersji na fortepian, klarnet i wiolonczelę. Autorem tego opracowania jest wybitny włoski klarnecista, Lorenzo Coppola. W nagraniu powstałym podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2020 roku wzięli udział także Cristina Esclapez - pianoforte oraz Kristin von der Goltz - wiolonczela.
Lorenzo Coppola wykłada grę na klarnecie historycznym w Escola Superior de Msica de Catalunya w Barcelonie
Lorenzo Coppola wykłada grę na klarnecie historycznym w Escola Superior de Música de Catalunya w BarcelonieFoto: Shutterstock/Lukas Gojda

Słuchaliśmy także opracowań utworów Chopina na wiolonczelę i fortepian w wykonaniu Stevena Isserlisa i Denesa Varjona oraz Pietera Wispelweya i Paolo Giacomettiego.

Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina to utwór, o którym Schumann pisał: "Czyż nie jest ono tak szlachetne, jak tylko można sobie wyobrazić?".

W interpretacji Lorenzo Coppoli, Cristiny Esclapez (pianoforte) i Kristin van der Goltz (wiolonczela) Trio zyskało zupełnie nowe brzmienie, gdyż skrzypce zastąpił… klarnet. Autorskie opracowanie Lorenzo Coppoli, znakomitego klarnecisty, wirtuoza instrumentów historycznych zostało zarejestrowane na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2020 roku.

Lorenzo Coppola studiował u Erica Hoepricha w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Od 2004 r. wykłada grę na klarnecie historycznym w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. Współpracuje z wieloma zespołami grającymi na instrumentach historycznych, m.in. Orkiestrą XVIII Wieku, La Grande Écurie, Les Arts Florissants, La Petite Bande i Freiburger Barockorchester – koncertującą bez dyrygenta, specjalizującą się w repertuarze klasycznym i wczesnoromantycznym. Artysta wykorzystuje te doświadczenia podczas warsztatów dotyczących historycznych metod i strategii pracy nad repertuarem oraz występów bez dyrygenta.

Wiele uwagi poświęca również historycznym związkom pomiędzy teatrem, operą a muzyką instrumentalną.

(Źródło: festiwal.nifc.pl)

Posłuchaj
59:22 2022_05_22 16_00_11_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Trio g-moll op. 8 Chopina na fortepian, klarnet i wiolonczelę (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

"Sonata wiolonczelowa g-moll" Fryderyka Chopina. Utwór dla przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 20:00
Podczas audycji przysłuchiwaliśmy wykonaniom "Sonaty wiolonczelowej g-moll", której autorem jest Chopin. Dzieło to powstało z myślą o przyjacielu Fryderyka, którym był francuski wiolonczelista i kompozytor Auguste Franchomme. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #610. Nieśmiertelne preludia Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:00
Podczas audycji sięgnęliśmy do zbioru "24 Preludia op. 28". Zawarte w tym tomie fortepianowe miniatury mają w sobie niezwykły ładunek emocji. - Przy preludiach Chopina przydałoby się i dwadzieścia palców, zwłaszcza jeśli chodzi o te bardzo burzliwe utwory - mówił gość audycji Paweł Bagnowski.
rozwiń zwiń