REKLAMA

Maria Joao Pires i Chopin w jej mistrzowskim wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 17:00
W ostatnim przed wakacjami wydaniu audycji spotkaliśmy się z Marią Joao Pires, wybitną portugalską pianistką, która kilka dni temu, 22 czerwca, wystąpiła we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, a w sierpniu zagra na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Maria Joao Pires podczas koncertu w ramach Granadas Music and Dance International Festival, 2019 r.
Maria Joao Pires podczas koncertu w ramach Granada's Music and Dance International Festival, 2019 r.Foto: PAP/EFE/Pepe Torres

W tym roku mija dokładnie 30 lat od nagrania przez artystkę pierwszej chopinowskiej płyty, albumu, który w Polsce zdobył prestiżową Grand Prix du Disque Frederick Chopin. W nagraniu dokonanym wówczas z orkiestrą Królewskich Filharmoników z Londynu pod dyrekcją Andre Previna zabrzmiał Koncert fortepianowy f-moll op 21.

W audycji słuchaliśmy także nokturnów w interpretacji charyzmatycznej pianistki utrwalonych podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2010 roku.

Portugalska artystka Maria Joao Pires (ur. 1944) po raz pierwszy wystąpiła publicznie w wieku siedmiu lat, grając koncerty fortepianowe Mozarta w Oporto. Trzy lata później odebrała najwyższą portugalską nagrodę dla młodych muzyków.

Już na studiach zaczęła się jej światowa kariera. Grała z najważniejszymi orkiestrami, do których należą Filharmonicy Berlińscy, The Boston Symphony Orchestra, The Royal Concertgebouw Orchestra, The London Philharmonic, Orkiestra Paryska czy Filharmonicy Wiedeńscy. Jej specjalnością stały się dzieła klasyków wiedeńskich, choć sama zainteresowana przekonuje, że cały jej rozwój artystyczny, wszystkie ważne momenty kariery, ale także życia prywatnego związane są z Chopinem.


Posłuchaj
59:36 2022_06_26 16_00_04_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Maria Joao Pires i Chopin w jej mistrzowskim wykonaniu (Chopin osobisty/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 26.06.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 17:45
- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #610. Nieśmiertelne preludia Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 15:00
Podczas audycji sięgnęliśmy do zbioru "24 Preludia op. 28". Zawarte w tym tomie fortepianowe miniatury mają w sobie niezwykły ładunek emocji. - Przy preludiach Chopina przydałoby się i dwadzieścia palców, zwłaszcza jeśli chodzi o te bardzo burzliwe utwory - mówił gość audycji Paweł Bagnowski.
rozwiń zwiń