Eric Guo - wróćmy do wykonań z Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 17:00
Bohaterem tego wydania audycji był Eric Guo - zwycięzca ubiegłorocznego II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych i laureat nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.
Eric Guo podczas II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych
Eric Guo podczas II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach HistorycznychFoto: W. Grzędziński, B. Barczyk / NIFC

1 marca, w 214. rocznicę urodzin Chopina, 21-letni kanadyjski pianista wystąpił dwukrotnie w Polsce. Z tej okazji odbyła się premiera płyty z Chopinowskimi interpretacjami Erica Guo, utrwalonymi podczas październikowego konkursu w Warszawie i wydanymi właśnie przez NIFC.

W programie przypomnieliśmy sobie, jak brzmiał wtedy w jego wykonaniu na Pleyelu z 1842 roku nagrodzony cykl Mazurków op. 59 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina, w którym młodemu pianiście podczas finałowych przesłuchań towarzyszyła {oh!} Orkiestra prowadzona przez Vàclava Luksa.

Eric Guo - wschodząca gwiazda pianistyki

Eric Guo, urodzony 1 sierpnia 2002 r., studiuje pod kierunkiem Johna Perry’ego i Davida Louie’ego w Szkole im. Glenna Goulda przy Królewskim Konserwatorium w rodzinnym Toronto. Jest zdobywcą nagród licznych konkursów, m.in. Minnesota e-Piano, Konkursu Koncertowego w Hastings, im. Claudette Sorel we Fredonii (USA) oraz Chopinowskiego Konkursu w Moskwie.

Wystąpił w Merkin Concert Hall w Nowym Jorku (koncert transmitowany na WQXR), Minnesota’s Orchestra Hall i Koerner Hall w Toronto. Jako solista koncertował m.in. z Minnesota Orchestra, londyńską Royal Philharmonic Orchestra, Collegium 1704, Bach Collegium Japan oraz orkiestrami symfonicznymi z Toronto, Minnesoty, Fort Worth oraz Ontario. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in. Frost Chopin w Miami, Music@Menlo w Kalifornii, Art of the Piano w Cincinnati, Curtis Summerfest w Filadelfii

[Żródło: NIFC]


Posłuchaj
59:44 2024_03_10 16_00_38_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Eric Guo - wróćmy do wykonań z Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 10.03.2024

Godzina emisji: 16.00

mgc/mo

Czytaj także

"Koncert Chopinowski". Utwory Chopina zagrał Eric Guo, zwycięzca prestiżowego konkursu na instrumentach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 12:30
Na zakończenie audycji podsumowujących II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, który odbywał się w zeszłym miesiącu w Warszawie, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 zagrał zwycięzca konkursu, kanadyjski pianista Eric Guo, z towarzyszeniem Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Vaclava Luksa. Nagranie powstało podczas finałowych przesłuchań w Sali Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eric Guo na urodzinach Fryderyka Chopina. "Mam w sobie chęć dzielenia się muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 12:00
- Trzeba wynosić lekcje ze wszystkiego, niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy. Wyniki nigdy nie decydują o tym, jak daleko zajdziesz w swoim życiu, w swojej karierze. Ważniejsze jest to, jak rozwinąłeś się jako osoba, jako artysta. Nie tylko jako muzyk, ale także jako człowiek. Ważne jest twoje spojrzenie na życie - mówił kanadyjski pianista Eric Guo w przerwie koncertu z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który transmitowaliśmy na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń