Eric Guo do Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych ćwiczył w wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 10:30
Tydzień temu (15.10) zakończył się w Warszawie II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W tym wydaniu audycji "Chopin osobisty" powróciliśmy do występów zwycięzcy konkursu, 21-letniego Erica Guo. Pochodzący z Kanady pianista w swoim ojczystym kraju nie ma dostępu do instrumentów historycznych, a przygotowując się do konkursu, grał "w wyobraźni".
Eric Guo podczas II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych
Eric Guo podczas II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach HistorycznychFoto: W. Grzędziński, B. Barczyk / NIFC
  • Eric Guo zwyciężył w II Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. W audycji "Chopin osobisty" przypomnieliśmy jego konkursowe występy.
  • Pianista pochodzi z Kanady, kraj ten wyrasta na kuźnię muzycznych talentów. W Konkursie Chopinowskim w 2021 roku również zwyciężył Kanadyjczyk - Bruce Liu.

Eric Guo i jego konkursowe interpretacje

Podczas audycji przypomnieliśmy najciekawsze konkursowe interpretacje kanadyjskiego pianisty, m.in. fragmenty Sonaty b-moll op. 35 i Koncert fortepianowego e-moll op. 11. Zabrzmiał także cykl Mazurków op. 59, za których wykonanie Eric Guo otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Radia.

"Brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko"

Zwycięzca tuż po zakończeniu konkursu podkreślił w Dwójce, że przyjechał do Warszawy, żeby się czegoś nauczyć. - To doświadczenie pozostanie ze mną na całe życie. Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Pamiętam szok, jakiego doznałem, gdy po raz pierwszy miałem kontakt z takim fortepianem. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. To naprawdę coś pozaziemskiego. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. Grałem na nim we wszystkich etapach. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia. Jestem ogromnie wdzięczny, że mogłem spędzić przy nim tutaj trochę czasu - mówił Eric Guo.

Eric Guo gra w wyobraźni

Pianista przyznał, że w Kanadzie nie ma dostępu do fortepianów historycznych, a jego pedagodzy byli zaskoczeni udziałem Erica w warszawskim konkursie.

- Ja muszę przyznać, że ujęła mnie jego odpowiedź na pytanie, jak wobec tego przygotował się do konkursu. On z rozbrajającą szczerością odpowiedział: "po prostu ćwiczę w wyobraźni" - mówiła podczas audycji prowadząca Róża Światczyńska.

Eric Guo - 1. dzień finałów II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych:

(Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/YouTube)

Kim jest Eric Guo?

Eric Guo urodził się 1 sierpnia 2002 r. w Toronto i jest kolejnym młodym pianistą z Kanady, który wygrywa ważny muzyczny konkurs. W XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku zwyciężył bowiem rodak Erica, Bruce Liu.

Eric Guo naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Obecnie studiuje pod kierunkiem Davida Louie'ego w Szkole im. Glenna Goulda przy Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Toronto. Występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. na estradach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Krakowa, Salle Cortot i Biblioteki Polskiej w Paryżu, Merkin Hall w Nowym Jorku, North Carolina Museum of Art w Raleigh czy Koerner Hall w Toronto oraz na antenie WQXR. W rankingu rozgłośni CBC jeden z najlepszych kanadyjskich muzyków klasycznych poniżej 30. roku życia.

Posłuchaj
59:57 2023_10_22 16_00_01_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Eric Guo podczas II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 22.10.2023

Godzina emisji: 16.00

mgc

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 17:00
- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uta Goebl-Streicher: Chopin w listach Friederike Müller to ktoś godny podziwu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 20:30
- Friederike Müller była niezwykle serdecznym, emocjonalnym człowiekiem, przywoływała swoje przemyślenia i przeżycia, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, w bardzo emocjonalny sposób. Uważam, że jej listy są wyjątkowe, również przez to, że są przepełnione jej wielkim podziwem wobec Chopina. Możemy tu bez wątpienia mówić o fascynacji - mówiła w Dwójce Uta Goebl-Streicher, autorka książki o listach Friederike Mueller, jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Chopina.
rozwiń zwiń