Biedni ludzie z miasta Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 10:22
Spotkanie z autorem głośnej już książki o łódzkim getcie - Stevem Sem-Sandbergiem.
Audio
Łódzkie getto.
Łódzkie getto.Foto: Instytut Yad Vashem

Szwedzki pisarz, dziennikarz i krytyk literacki Steve Sem-Sandberg był jednym z gości tegorocznego Festiwalu imienia Josepha Conrada w Krakowie. Ostatnio ukazała się jego trzecia w Polsce książka zatytułowana "Biedni ludzie z miasta Łodzi". To powieść, w ktorej opierając się na dokumentach i kronice getta pisarz przedstawia dramatyczne dzieje getta i jego mieszkańców.

Zajmuje się oczywiście wywołującą sprzeczne oceny postacią Chaima Mordechaja Rumkowskiego - przewodniczącego judenratu w łódzkim getcie, według jednych kolaboranta zmuszajacego Żydów do wyniszcząjacej pracy na rzecz Niemców, według innych przebiegłego gracza, dzięki któremu łódzkie getto przetrwało aż do sierpnia 1944 roku.Ale najważniejsza dla autora jest codzienna walka zwykłych ludzi o przetrwanie, opowieść o ich nadziejach, uczuciach, odwadze.

W audycji z pisarzem rozmawiała Dorota Gacek. 

 

Czytaj także

KLCW: Ostatni transport

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2009 14:20
29 sierpnia 2009, godz. 16:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

67. rocznica likwidacji łódzkiego getta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 06:20
W łódzkim getcie z głodu, wycieńczenia i chorób zmarło ponad 45 tysięcy ludzi. Przeżyło według różnych źródeł od 5 do 12 tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyd, który traktował getto jak swoją własność

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 11:01
Łódzkie getto to było miasto w mieście, w którym przeżycie z dnia na dzień stawało się coraz trudniejsze. Ukazała się książka poświęcona mianowanemu przez Niemców "królowi getta", postaci znienawidzonej przez Żydów.
rozwiń zwiń