X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Petra Müllejans i barok szalonych studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 19:00
– Wszystko zaczęło się w pewną noc sylwestrową, gdy wypiliśmy trochę szampana i podjęliśmy śmiałą decyzję, by założyć zespół – mówiła szefowa Fryburskiej Orkiestry Barokowej.
Audio
  • Petra Müllejans i barok zwariowanych muzyków (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Dyrygentka i skrzypaczka Petra Mullejans
Dyrygentka i skrzypaczka Petra MüllejansFoto: Annelies van der Vegt/materiały prasowe

Freiburger Barockorchester powstała w 1985 r. z inicjatywy grupy studentów uczelni Hochschule für Musik Freiburg. – Przez dwa lata organizowaliśmy próby, ale nie zagraliśmy żadnego koncertu, a nasz program składał się z zaledwie kilku utworów. Bez końca dyskutowaliśmy o znaczeniu każdej nuty. Łatwo sobie wyobrazić, ile czasu to pochłaniało. W końcu zadebiutowaliśmy występem na przyjęciu urodzinowym ojca jednego z muzyków zespołu. Bardzo to przeżyliśmy – wspominała Petra Müllejans.

Artystka opowiadała także o pionierskich czasach wykonawstwa historycznego. – Dziś istnieje wiele świetnych zespołów wykonujących muzykę barokową, rynek muzyczny jest nimi przepełniony. 30 lat temu to wszystko dopiero się zaczynało, nie mieliśmy konkurencji. Wiele osób twierdziło wręcz, że chyba zwariowaliśmy, myśląc, że nam się to uda. Bywaliśmy wyrzucani poza nawias życia muzycznego – powiedziała.

Fryburska Orkiestra Barokowa; fot. Annelies van der Vegt/materiały prasowe Fryburska Orkiestra Barokowa; fot. Annelies van der Vegt/materiały prasowe

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Petra Müllejans (skrzypaczka i dyrygentka)

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 20.54

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mc/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alexei Volodin: muzyka Brahmsa ukazuje przemijanie życia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 12:27
-  Utwory tego kompozytora porównałbym do biegnącego życia, które jest pełne pasji, cierpienia, radości, miłości, rozczarowania i rezygnacji – powiedział rosyjski pianista, który wystąpił 23 czerwca podczas katowickiego koncertu kończącego sezon NOSPR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Telemanna wciąż odkrywamy na nowo"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:00
- Chcemy pokazać różnorodność utworów Jerzego Filipa Telemanna. Choć to znany kompozytor, to wciąż odkrywamy jego bogatą twórczość. Ten niemiecki artysta tworzył nawet w ostatnim roku swojego życia – podkreśliła Agata Sapiecha, dyrektor artystyczna Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń