Transmisja z BBC Proms w Dwójce. Bach i muzyka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 16:41
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" transmitowaliśmy koncert muzyki klasycznej z Royal Albert Hall. Tym razem usłyszeliśmy cztery suity orkiestrowe niemieckiego kompozytora epoki baroku w wykonaniu szkockiej orkiestry Dunedin Consort pod batutą Johna Butta.
Dunedin Consort i John Butt
Dunedin Consort i John ButtFoto: Flickr/Dunedin Consort

Podczas transmisji z Royal Albert Hall utwory Jana Sebastiana Bacha przeplatały się z kompozycjami współczesnymi, wyraźnie nawiązującymi do muzyki niemieckiego kompozytora. Usłyszeliśmy m.in. Stevie Wishart, czy Stuarta MacRae.

Program: Johann Sebastian Bach Suita orkiestrowa nr 4 D-dur  BWV 1069; Suita orkiestrowa nr 1 C-dur BWV 1066; Suita orkiestrowa nr 2 h-moll BWV 1067; Suita orkiestrowa nr 3 D-dur BWV 1068 oraz m.in. Nico Muhly, Stevie Wishart;

Premiery: Stevie Wishart The last danceNico Muhly TambourinAllie Robertson ChaconneStuart MacRae Courante.

Wykonanie: Dunedin Consort, dyr. John Butt.

Prom 71, Bach Night, Royal Albert Hall, Londyn.

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadziła: Marcin Majchrowski

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 19.00

am/mko

Czytaj także

Muzyka Bacewicz, Wajnberga i Penderdeckiego na BBC Proms 2019

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:21
- W tym roku będziemy kontynuować niektóre wątki zapoczątkowane już przez nas w minionych latach, pojawią się jednak także zupełnie nowe tematy. Muszę zaznaczyć, że mimo, iż nasz festiwal trwa tak długo i składa się z tak wielu koncertów, nigdy nie udaje nam się ująć w programie wszystkiego, co byśmy chcieli - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBC Proms. Wyprawa do Alhambry z Isabelle Faust

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 17:39
Zapraszamy na transmisję koncertu z Royal Albert Hall w Londynie. Gwiazdą wieczoru będzie niemiecka skrzypaczka, która wykona nowy utwór Pétera Eötvösa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwartet Śląski na festiwalu BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:06
Polski akcent na słynnym brytyjskim festiwalu. Kwartet Śląski wraz Wojciechem Świtałą wykonał arcydzieła Wajnberga i Bacewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBC Proms. Ostatnie oratorium Haendla

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 20:49
W audycji wysłuchaliśmy retransmisji oratorium Jerzego Fryderyka Haendela pt. "Jephtha". Historia opowiada o pochopnej obietnicy Jefty dla Wszechmocnego, że jeśli odniesie zwycięstwo, złoży w ofierze pierwsze stworzenie, które spotka po powrocie. Niestety, okazuje się nim być ukochana córka Iphis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal BBC Proms w Dwójce. Sakari Oramo tłumaczy Sibeliusa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:45
- Proszę zauważyć, jak wyjątkowy zabieg zastosował Sibelius – nie skojarzył łabędzi z brzmieniem oboju, czy innego instrumentu bliższego odgłosom, jakie wydają ptaki. Sięgnął po rogi i moim zdaniem to najlepsze, co mógł zrobić - mówił w Dwójce fiński dyrygent o V Symfonii swojego rodaka.
rozwiń zwiń